Nepříjemný problém se zarůstajícími nehty vyřeší jednoduchá prevence

Fotografie: Freepik

Zarůstající nehty představují velmi nepříjemný problém, který vám dokáže pořádně obtěžovat život. Každý má jistě vlastní zkušenosti a tipy na to, co na zarůstající nehty zabírá, ale v prvé řadě je nezbytné doporučit jediné – vyrazit k lékaři co nejdřív. Problém se totiž může rozvinout do vážných rozměrů.

Jak potížím předcházet?

Máte-li možnost, vyplatí se problémům předcházet. Existuje několik praktických tipů, které vám v tomto ohledu mohou pomoci.

  • Zastřihujte nehty rovně.
  • Nestříhejte nehty na příliš krátko. Nechte je dostatečně dlouhé, aby přesahovaly přiléhající kůži.
  • Používejte nůžky nebo kleštičky speciálně určené pro nehty na nohou.

Pozor si ale dávejte v tom případě, když už nehty máte zarostlé. Lékaři rozhodně nedoporučují, abyste se pokoušeli nehty nějak sami zastřihávat nebo se je pokoušet z kůže neodborně vyoperovat. Hrozí vám akorát to, že si do oblasti zatáhnete nějakou infekci, která bolestivost ještě zhorší.

Fotografie: Freepik

Kam k lékaři?

Navštívit určitě můžete chirurga. V takovém případě ale počítejte s tím, že se s vaším problémem nebude příliš párat a jednoduše vám nehet strhne. Někdy to pomůže, ale jindy hrozí to, že po čase se problém objeví znovu a vám nezbude než celou bolestivou proceduru absolvovat znovu – a to asi nikdo nechce.

Dnes již víme, že strhávání nehtu skutečně není zrovna dobrá cesta – může se totiž snadno stát, že se takto poruší nehtové lůžko, a nový nehet vyroste všelijak pokroucený nebo deformovaný a váš problém se nijak nevyřeší.

Raději než k chirurgovi proto zamiřte na kožní, kde se dá předpokládat, že léčba bude šetrnější. Je totiž především potřeba odhalit, proč k zarůstání nehtů vůbec dochází a zda se mu dá odborným zásahem nějak zabránit. Může například velmi dobře pomoci plastická operace, která odstraní kožní val po stranách nehtu a bude po potížích.

Fotografie: Freepik

Existuje nějaká prevence?

Zarůstání nehtů lze předcházet, i když se ve 100 % případů. V prvé řadě je důležité pamatovat na správnou velikost bot. Kupujte si jen obuv se širokou špičkou, která vám zaručuje, že prsty nebudou nijak stlačené. Určitě se vyplatí také investovat do pedikérky. Pokud k ní zvládnete chodit alespoň jednou za tři týdny, máte dobrou šanci potížím zcela předejít. Jistě vás to něco bude stát, ale bohužel predispozice k zarůstání nehtů vyžadují věnovat nohám extra péči. Jisté ale je, že se vám to určitě vyplatí.