Nejlepší způsoby, jak odstranit zvýšenou vlhkost a plíseň v domácnosti. Díky těmto pomocníkům se tohoto problému zbavíte raz dva

Fotografie: Freepik

Býváte v poslední době častěji nemocní nebo unavení? Potom raději zkontrolujte, zda se na stěnách bytu neobjevila plíseň. Ta totiž vylučuje škodlivé spory, které vdechujete. K jejich odstranění použijte níže uvedené metody.

Fotografie: Freepik

Jak účinně a levně odstranit plísně v bytě?

Možná se ptáte, jak se takové plísně vlastně v bytě vytvoří? Primárně jde o nakumulovanou vlhkost obydlí. Proto je dobré pravidelně byt větrat a v zimě také vytápět či alespoň temperovat místnosti. Pokud někde plísně zaznamenáte, odstranit je můžete těmito metodami:

  • Peroxid vodíku: roztok na odstranění plísní si připravte z 3 % peroxidu vodíku a trochy vody. Tekutinu nalijte do rozprašovače a aplikujte na plísní napadené stěny. Tak efektivně odstraníte nebezpečný povlak. K setření použijte houbičku nebo navlhčený hadřík.
  • Ocet: má přirozeně antiseptické účinky. Použít můžete neředěný lihový ocet v množství jeden a půl šálku. Tekutinu přelijte do rozprašovače a naneste na stěny. Nechte působit asi hodinu a pak setřete houbičkou. Octový zápach potom zneutralizujete pomocí aplikace citronové šťávy na povrch.
Fotografie: Freepik
  • Olej z čajovníku: je ideální pro odstranění plísní ze stěn. Smíchejte dvě lžičky oleje z čajovníku se sklenicí vody. Směs vlijte do rozprašovače a naneste na plochy. Po úplném vyschnutí setřete suchým hadříkem.
  • Jedlá soda: v kombinaci s vodou a octem bude dokonalá. Naneste tento roztok na plísní napadené stěny a hned setřete hadříkem nebo houbou.
  • Borax: a v neposlední řadě můžete použít i borax zředěný vodou k odstranění plísní ze stěn.
Fotografie: Freepik

Jaké další metody pomohou k odstranění plísní na stěnách a jak se vzniku vyvarovat?

Pokud se chcete raději spolehnout na dezinfekční přípravky z drogérií, soustřeďte se spíš na ty ekologičtější, které nezatíží životní prostředí. Vhodné je však i klasické Savo naředěné čistou vodou. Abyste předešli tvorbě plísní na stěnách, je důležité udržovat v bytě optimální vlhkost a teplotu kolem 21 °C.

V momentu, kdy vlhkost vzduchu přesáhne padesát procent, je možné, že se plísně vytvoří. K eliminaci tohoto stavu pak pomohou speciální odvlhčovače a již zmíněné větrání místností. Prádlo se pak snažte sušit spíš venku. I sušení na sušáku v domácnosti totiž přispívá ke kumulaci teplého a vlhkého vzduchu, který plísním svědčí.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]