Krmit kočku tím, co přijde pod ruku, se rozhodně nevyplácí. Může dojít k nebezpečné otravě

Fotografie: Pixabay

Kočky se staly nenahraditelnou součástí většiny českých domácností. Spolu se psy jsou nejoblíbenějšími čtyřnohými mazlíčky, které si lidé pořizují. Přítomnost kočky v bytě či domě však neobnáší jen mazlení a radovánky, ale i správnou péči. Aby bylo vaše domácí zvíře opravdu zdravé, zaměřte se na jeho jídelníček.

Jaké druhy potravy by kočky neměly konzumovat?

Kočkám rozhodně nedávejte tyto druhy potravin:

Čokoláda a kakao

Tyto pochutiny jsou skvělé pro člověka, ale zvířeti mohou jen ublížit. Kakaové boby totiž obsahují alkaloid theobrominin, který může zapříčinit i smrt vašeho čtyřnohého mazlíčka.

Fotografie: Pixabay

Příznaky intoxikace kočky tak můžete vysledovat zhruba za čtyři hodiny od konzumace. Mezi typické projevy patří zvracení, nebo průjem. Zvíře mívá též nateklé břicho, křeče a vysoký krevní tlak, což může vést až k zástavě srdce. Pokud tohle vše zpozorujete, ihned zamiřte do veterinární ordinace. Platí to, že čím vyšší obsah kakaa, tím větší pravděpodobnost otravy.

Tuňák v jakékoliv podobě

Někteří majitelé koček dávají s oblibou svým mazlíčkům tuňákové konzervy. Ty ale nejsou pro zvíře vhodné. Tuňák obsahuje methylrtuť, která vaší kočičce jen ublíží. Může docházet k potížím s ledvinami, játry a srdcem. Preferujte tedy pouze konzervy určené přímo pro kočky.

Cibule, pažitka a česnek

Tato ochucovadla jsou pro člověka neškodná a poměrně oblíbená, avšak kočce způsobí jen otravu. Proto se vyvarujte podávání krmení, které bude obsahovat výše uvedené potraviny.

Fotografie: Pixabay

Syrové vepřové maso

Mnozí vlastníci koček upřednostňují tzv. BARF krmení, což je založené jen na syrovém mase. V tomto případě se ale vyvarujte vepřovému masu, které kočku snadno infikuje virem zvaným Aujeszky. To může vést až ke smrti zvířete.

Další potraviny, kterým byste se měli vyhnout při krmení koček

Také buďte obezřetní v případě, že budete dávat kočce k jídlu játra. Ta totiž obsahují velké množství vitamínu A. Snadno tak dojde k předávkování zvířete a následným problémům s ledvinami, kostmi či klouby.

Vyvarujte se rovněž podávání meruněk, švestek a hroznového vína. Tohle ovoce je pro kočičky toxické. A jak je to vlastně s mlékem, které se dává malým koťatům standardně? Malé ještě nevyvinuté kočky tráví laktózu dobře, avšak ty dospělé nikoliv. Proto mléko v tomto případě není vhodné.