Vaječné skořápky nepatří do koše. Využít je lze různými způsoby

Vajíčka patří mezi důležitou součást našich jídelníčků. Používáme je buď samostatně nebo jako součást nějakého pokrmu. Zužitkujeme jak žloutek, tak bílek. Vajíčko má však také ještě skořápku, která ve většině domácnosti končí v odpadkovém koši. Možná je někdo sbírá pro souseda, který má slepice. Ale toto už se dnes moc nevidí.

Mimo Velikonoc, kdy se malují kraslice a skořápky se používají k dekoraci, je nepoužíváme. Což je velká škoda, protože mají pestré využití, jak v domácnosti, tak na zahrádce.

Využití skořápek na zahradě

Na zahradě je lze využít jako výživu pro rostlinky. Stačí skořápky nechat vyschnout a rozdrtit. Tuto drť pak zahrabat do hlíny, aby si rosliny vytáhly výživu.  Jsou bohaté na minerály i další živiny a velmi prospívají rajčatům i jiné zelenině. Nebo je po usušení úplně rozemlít na prášek a smíchat s vodou, která je určená k zálivce.

Mimo výživy pomáhají udržovat optimální kyselost půdy. Skořápky však můžete přimíchat i do krmiva pro ptáčky nebo je použít do kompostu. Jestliže se chystáte začít pěstovat sazeničky, použijte půlky skořápek místo malého květináče. Na zahradě mají pestré využití.

Prospívají také našemu zdraví

Jak už jsme si zmínili, skořápky jsou plné minerálů, které prospívají i nám lidem. Skořápky nejdříve pořádně umyjte a nechte usušit. Pak je rozmixujte na prášek, který si můžete přidávat do smoothie, kaší a jiných jídel.

Obsažené živiny prospívají vlasům, nehtům i kostem a kloubům.

Tvoření se skořápkami

Skořápky k dekorování nemusíte používat pouze v souvislosti s Velikonocemi. Ze skořápek lze vyrábět spousty zajímavých dekorací. Například si z nich můžete vyrobit svícen nebo skořápky nabarvit libovolnou barvou, rozlámat na menší kousky a použít jako ozdobnou mozaiku, třeba na vázičku či květináč.

Fotografie: Handsoccupied, Kidsvt