Plantární fasciitida často vede ke vzniku patní ostruhy. Jak zmírnit bolesti paty s tím spojené?

Fotografie: Freepik

Co způsobuje plantární fasciitidu? Nesprávná obuv, nadváha nebo přetěžování při cvičení nebo běhu, což vede k bolestem v oblasti paty, především po ránu. Bolest lze překonat chůzí nebo rozhýbáním, ale při zatížení dojde opět k palčivému bodání.

Při dlouhodobých obtížích může dojít k zánětu, při chronickém dráždění kosti zánětem pak vzniká patní ostruha. Jak se lze plantární fasciitidě vyhnout pomocí cvičení, masáží nebo ledování?

Co je plantární fasciitida?

Plantární fascie je tenký šlachovitý útvar na spodní straně chodidla, vede od patní kosti až k prstům nohy. Slouží k podpoře nožní klenbu a napomáhá k chůzi. Při nadměrném zatěžování dochází k zánětu fascie a vzniku plantární fasciitidy. Toto onemocnění patří mezi nejčastější ortopedické obtíže. Co dělat při těchto potížích?

Fotografie: Freepik

Cvičení s lahví

Jednoduché cvičení jen s pomocí menší plastové lahve napomáhá odstranit bolest z chodidla. Stačí se posadit do sedu a po dobu jedné minuty válcovat chodidlem menší láhev s vodou. Tu je možné nahradit také tenisovým míčkem. Nezapomínejte cvičit i s druhou nohou.

Cvičení s prsty

Při tomto cvičení jde o protahování prstů na nohou. Posaďte se na židli a překřižte jednu nohu přes druhou. Poté napínejte prsty dopředu po dobu asi 15 vteřin, opakujte 3 série a poté cvičte s druhou nohou.

Tah s ručníkem

Opět se posaďte a natáhněte nohu dopředu. Poté si vezměte složený ručník nebo delší kus látky a zapřete nohu do smyčky. Protáhněte nohu a udržujte pozici po dobu 15-20 vteřin. Opakujte 3krát za sebou s přestávkami mezi sériemi a poté opakujte s druhou nohou.

Fotografie: Freepik

Protažení lýtka

Obdobně jako jste si protáhli chodidla, nyní si protáhněte lýtka, protože se vám tím taktéž uleví od bolestí paty. Jednoduše jděte do podřepu a z postoje jako při startu běhu natahujte nohu dozadu. Vydržte 30 vteřin a poté opakujte s druhou nohou.

Olejová masáž

Na tuto olejovou masáž si vyrobte vlastní léčivý přípravek. Co budete potřebovat? Připravte si:

  • 30 kapek esenciálního oleje ze zimostrázu (buxusu),
  • 500 ml jojobového nebo avokádového oleje.

Směs smíchejte a jemně masírujte oblast paty a klenby. Zimostráz má analgetický a protizánětlivý účinek, proto dojde ke zmírnění bolestí. Během masáže provádějte krouživé pohyby, dejte si na čas, aby se olej vstřebal a mohl adekvátně působit.

Fotografie: Freepik

Boty s ortopedickou stélkou

Odborníci také doporučují do bot instalovat speciální ortopedické vložky nebo podpěry klenby, které napomohou od bolesti. Vložka funguje jako tlumič nárazů, ale současně jako polštář, aby tlak těla nepůsobil přímo na klenbu. Ve specializovaných prodejnách se vyrábějí ortopedické vložky navíc na míru.

Odpočinek

Neméně důležité je odpočívat, aby se zánět nerozvinul do okolní tkáně. Měli byste omezit běh a chůzi, aby nedošlo ke vzniku otoku.

Ledování

Nezapomínejte ledovat, aby se zánět zklidnil a došlo ke zmírnění bolesti. Postačí přikládat ledové obklady 3-4krát denně po dobu 15 minut.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]