Japonsko objevilo novou mutaci koronaviru. Odborníci mají obavy, aby nebyla rezistentní vůči právě probíhajícímu očkování

Fotografie: Getty Images

Japonský národní institut infekčních nemocí uvedl, že detekoval novou variantu koronaviru u čtyř cestujících, kteří přijeli z Brazílie. Bylo zjištěno, že tento nově objevený kmen COVID-19 sdílí již některé mutace, které se týkají zvýšené infekčnosti.

Nelze říct, jak infekční nový kmen je ani jestli bude proti němu účinná vakcína

Světová zdravotnická organizace měla potvrdit, jestli vůbec o novém viru byla informována. Agentura byla upozorněna již o víkendu o nové mutaci, kterou v Japonsku nalezli. Liší se od těch z Velké Británie. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom uvedl, že nové nakažlivé kmeny koronaviru jsou vysoce problematické.

Fotografie: Getty Images

Již velmi zatížené nemocnice tak mohou mít ještě větší problémy. Čím více se virus šíří, tím je větší šance na nové mutace. Japonská identifikace nové mutaci přichází zrovna v době, kdy se země snaží dostat dva kmeny, které se objevily ve Velké Británii a Jižní Africe.

Odborníci na veřejné zdraví vyjádřili své obavy, že nové varianty koronaviru by mohly představovat určitou hrozbu, protože se již nyní očkuje vakcínou, u které si nejsou jistí, jestli bude fungovat na všechny mutace, které se nyní objevily. Nejsou ale zatím jasné důkazy o tom, že by tyto mutované viry byly spojeny s vážnějšími následky onemocnění. Může se ale nakazit mnohem více lidí, což by znamenalo velký problém.

Jak se vlastně nová mutace dostala do Japonska?

V posledních dnech se sice hodně očkuje proti COVID-19, zároveň se ale ukazuje, že koronavirus má několik mutací, které se objevují na různých místech světa. Do Japonska dorazila nová mutace na začátku ledna.

Čtyřicetiletý muž byl hospitalizován, protože se zhoršoval jeho respirační stav. Neměl přitom žádné příznaky koronaviru. Jedna žena ve věku 30 let nahlásila bolest hlavy a krku, další muž měl horečku a mladá žena byl také bez příznaků.

Japonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nyní probíhají studie ke stanovení účinnosti vakcín proti koronaviru proti této nové variantě.  V polovině prosince minulého roku uvedla Velká Británie novou mutaci koronaviru. Zde není jasné, jak nový kmen vůbec vznikl.

Předběžné studie určily, že je vysoce přenosný. Během několika týdnů se tento kmen rozšířil po velké části Anglie. V Japonsku mají silný pocit krize. Opatření jsou tu nezbytná, protože nikdo nechce třetí vlnu koronaviru.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]