Šeříkový olej voní i léčí. Jeho výrobu zvládne i začátečník

Šeříkový olej v záplavě různých olejíčků není až tak známý, což je škoda. Jiným se může minimálně rovnat a v řadě vlastností je i předčit. Proto se společně podíváme jak na to, jak se dá šeříkový olej vyrobit, tak i na to, k čemu všemu se dá následně použít. Budete překvapeni, co vše může dokázat.

Obsahuje toho mnoho

Na první pohled obyčejný šeříkový olej obsahuje celou řadu unikátních a také prospěšných látek. Jedná se třeba o kyselinu askorbovou, jedná se také o flavonoidy, stejně jako se jedná o různé éterické oleje. Dále obsahuji látky, díky kterým je olej z šeříku také vynikající antipyretikum, analgetikum a má i protizánětlivé vlastnosti.

Umí toho hodně

Začneme několika prvními pozitivy, která může šeříkový olej mít. Budete překvapeni tím, co vše dokáže. Často je základem pro různé krémy a masti, které se používají třeba při revmatismu a podobným problémům. Také se používají při radikulitidě, kalcanové ostruze a dně. Jediným problémem může být to, že koupit olej z šeříku je často komplikované. Proto si ukážeme, jak ho vyrobit.

Příprava je snadná

Stačí pouze pár, a to zcela běžných věcí. Základem jsou květy čerstvého šeříku, které natrháte kdekoliv venku. Dále budete potřebovat kvalitní rostlinný olej, bez aromat. Potom už postačí nádoba a kousek gázy a máte vše potřebné.

Otrhejte květy

Když máte vše připraveno, pusťte se do prvního kroku, kterým je otrhávání jednotlivých květů. Je to sice piplačka, ale až budete svůj šeříkový olej využívat, budete vědět, že to stálo za to.

Květy následně vložte do uzavíratelné nádoby požadované velikosti. Měla by být úplně plená a není problém, pokud zde budou květy i mírně stlačeny.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]