Příznaky, kterými vám tělo naznačuje, že vaše játra nefungují správně a hrozí vám zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos

Játra mají velkou regenerační schopnost, ale pokud jsou dlouhodobě přetěžována můžou se objevit zdravotní problémy. Tyto příznaky vás mohou varovat, říká lékař Saurabh Sethi.

Játra jsou velmi důležitý orgán, který pomáhá z těla vylučovat toxické látky, ale i tak se o ně musíte starat a pomáhat jim tělo detoxikovat. Zdraví životní styl je důležitý, předejdete tak různým zdravotním problémům. Pokud játra nefungují správně, tělo začne hromadit toxické látky a dříve nebo později se objeví závažnější onemocnění. Velmi mnoho lidí si myslí, že játra ničí pouze alkohol, ale konzumace průmyslově zpracovaných potravin, játra přetěžují a mohou je poškodit stejně jako alkohol.

Špatný a zkažený dech

Zápach z úst je velmi nepříjemný jak pro vás, tak i pro vaše okolí. Myslíte si, že ústní voda vše vyřeší, ale tak tomu není. Toxiny, které játra nezpracují se hromadí v trávícím traktu a to způsobuje ten nepříjemný zápach z vašich úst. Zkažený dech vám může zhoršit kvalitu života, problém začněte řešit včas.

Fotografie: Pexels

Skvrny a modřiny na těle

Pokud na svém těle objevíte purpurové skvrny, které vypadají jako modřiny nebo zranění například po pádu, ale nejste si vědomi toho, že byste měli úraz, nebo se někde o něco zranili. Znamená to, že nejspíš máte problémy se srážlivostí krve a vaše játra nemusí fungovat tak jak mají.

Neustálá ospalost a únava

Chodíte spát brzy, spíte více jak 8 hodin denně a i přesto jste neustále unavení a chce se vám spát. Ráno se probudíte a únava vás poté provází po celý den. I toto může být příznak onemocnění jater, která přestala zpracovávat toxiny ve vašem tělo na to adekvátně reaguje.

Fotografie: Pexels

Nepřiměřené přibývání na váze

Nápadné přibývání na váze může být známka problémů s játry nebo štítnou žlázou. Jestliže jste v poslední době nápadně přibrali a přitom jste nezměnili stravovací návyky, měli byste navštívit svého lékaře a probrat s ním svůj zdravotní stav. Lékař provede základní vyšetření a zjistí kde je problém.

Hubnutí a problémy s trávením

Nápadná ztráta hmotnosti může být příznakem různých onemocnění, jedním z nich můžou být i nemoci jater. Příčinou jsou nejčastěji právě zažívací potíže, většinou se objeví nadýmání a průjmy.

Fotografie: Pexels

Nevolnost a ztráta chuti

Pokud játra nefungují, začnou se v nich hromadit toxické látky a vy můžete ztratit chuť k jídlu a často vám může být nevolno a slabo. Pokud nemáte jiné zdravotní potíže, které by nevolnost způsobovali, například potravinovou alergii, nebo pokud jste nesnědli něco špatného, naslouchejte varovným signálům svého těla a poraďte se se svým lékařem.

Prevence onemocnění jater

Základem prevence většiny onemocnění je zdraví životní styl, který zahrnuje pestrou stravu, dostatek pohybu a spánku. Velkou roli v péči o játra hraje konzumace alkoholu. Ten by měl být konzumován pouze příležitostně, pravidelné pití alkoholu v nepřiměřeném množství játra poškozují. Velmi důležitý je také pitný režim, ovšem je dobré vynechat slazené nápoje, pijte nejlépe pouze vodu, kterou si můžete dochutit ovocem, nebo bylinné čaje.

Fotografie: Freepik

V případě, že máte podezření na jakékoliv zdravotní potíže a ne jen s játry, vždy je důležité včas zahájit léčbu a proto neodkládejte návštěvu lékaře a domluvte si kontrolu co nejdříve, předejdete tak různým chronickým onemocněním a stavům, které vám můžou zhoršit kvalitu vašeho života.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]