Příznaky onemocnění Covid-19 dělají vědcům stále těžkou hlavu. Daří se ale vysledovat určitý vzorec

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí si stále klade otázku, jak rozeznat příznaky nemoci COVID-19 od běžné chřipky. Zejména v tomto období zde tyto dvě nemoci velmi aktivně koexistují a je tedy poměrně snadné nakazit se alespoň jednou z nich. Ale jak poznat, kdy je třeba chvátat na testy a izolovat se od všech ostatních členů rodiny a kdy je potřeba se spíše nechat opečovávat a odpočívat v posteli s chřipkou.

Ztráta čichu a chuti je jedním z možných důsledků infekce koronavirem SARS-Cov2. Jenže tento příznak se vyskytuje také při nachlazení a chřipce. Ukazuje se však, že v případě COVID-19 jsou čichové poruchy vnímány odlišně. Jaký je v nich rozdíl?

Některé příznaky mohou být matoucí

Mnoho lidí si stále myslí, že COVID-19 je „trochu těžší chřipka“. Obě nemoci jsou vysoce nakažlivé a postihují dýchací systém. Infekce se přenáší vzdušnými kapénkami, ale je také možné se nakazit kontaktem s kontaminovanými předměty. V obou případech může mytí rukou, nošení roušky a zabránění dotyku s tváří zabránit přenosu nemoci.

Podle lékařů nelze COVID-19 a chřipku navzájem srovnávat. Třeba jen proto, že koronavirus SARS-CoV-2 je nakažlivější a smrtelnější než virus chřipky. Je však třeba si uvědomit, že mezi nimi existuje mnoho podobností a některé příznaky mohou být matoucí.

Fotografie: Freepik

Jak příznaky odlišit?

Počáteční příznaky infekce jsou také podobné. Pacienty obvykle postihuje horečka, kašel, bolest v krku, někdy i průjem. Pro oba stavy je typická únava, bolesti hlavy a bolesti svalů – ty jsou však výrazně častější u chřipky. Pro COVID-19 je také velmi charakteristická dušnost a mělké dýchání, někdy dokonce i vážné potíže s dechem a neschopnost se zhluboka nadechnout. Rýma, ucpaný nos a kýchání obvykle doprovázejí nachlazení.

Pokud máte pochybnosti o příčině vašich příznaků, můžete zvážit možnosti e-konzultace s lékařem. Dnes tuto službu nabízí mnoho lékařů i klinik a často bývá tato možnost dokonce hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je to výrazně bezpečnější cesta než se trmácet někam do ordinace a riskovat, že nakazíte ještě spoustu jiných lidí.

Fotografie: Freepik

Ztráta čichu se objevuje i u nachlazení

Světová zdravotnická organizace uvádí ztrátu čichu jako méně častý příznak infekce koronavirem. Podobné poruchy se ale výjimečně mohou vyskytovat i u chřipky a nachlazení. Projevy tohoto příznaku se ale přeci jen liší.

Odborníci zdůrazňují, že u pacientů s COVID-19 je ztráta čichu obvykle náhlá. Tito lidé většinou nemají ucpaný nebo rýmu a většina může bez potíží volně dýchat. U osob infikovaných koronavirem se ke ztrátě čichu často připojuje i ztráta chuti – nemohou například dobře rozlišovat sladké a hořké chutě.

Co je tedy jasné, je to, že ztráta čichu je obvykle mnohem hlubší u pacientů infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. Takoví pacienti v podstatě nejsou schopni rozeznat zcela běžné pachy, a to ani v poměrně vysoké koncentraci. Podle některých lékařů by právě tento test mohl snadno pomoci odlišit nemocné chřipkou od těch, kteří jsou nakaženi koronavirem.

Fotografie: Freepik

Chřipkových případů je letos méně

Vědci odhalili také souvislost mezi výskytem koronaviru a chřipkou. Tento rok, když všude po světě řádí COVID-19, je chřipek významně méně. Jindy bývají třeba i rozsáhlé epidemie, nyní je však pacientů s chřipku skutečně minimum. Je tedy možné, že silnější virus COVID-19 chřipku jaksi eliminuje. To může být tedy alespoň jedna dobrá zpráva.

Obecně proto lze říci, že pokud nyní trpíte výše zmíněnými příznaky, je obecně pravděpodobnější, že budete infikováni koronavirem než že máte jen obyčejnou chřipku.

Přesto se ale stále vyplatí zvážit očkování proti chřipce, protože prvotní výzkumy naznačují, že by mohla fungovat alespoň jako částečná prevence před rozvinutím vážné formy nákazy COVID-19. Pro starší pacienty je to tedy jistě dobrá možnost, jak se co možná nejvíce chránit.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]