Neobvyklá barva půlměsíce na nehtech může značit zdravotní komplikace

Půlměsíc na nehtech, těsně nad kůžičkou, se nazývá lunula. Ta je součástí nehtové matrice, což je tkáň těsně pod nehtem, která obsahuje nervy, lymfatické a krevní cévy. Zde se rovněž vytvářejí nové buňky, které se vrství do vytvrzené nehtové destičky. Ne každý má lunuly viditelné, případně jsou jen na některých prstech.

Ti, kteří mají lunulu na všech prstech si mohou všimnout, že na každém nehtu je jiná. Podle toho, jak lunuly vypadají, lze určit zdravotní stav a dokonce mohou signalizovat i závažné choroby, při nichž je vhodné vyhledat lékaře.

Jak vypadají zdravé lunuly?

Zdravé lunuly bývají obvykle bělavé a zabírají jen malou část nehtové základny. Obvykle bývají nejviditelnější na palcích. Možná si všimnete, že na ukazováčku se objevují menší a postupem času se ještě zmenšují, až se ztratí téměř úplně.

Když lunuly na vašich nehtech změní barvu, měli byste zpozornět. V mnoha případech to značí závažné změny v organismu, které mohou být i nebezpečné. Podle barvy lunuly je pak možné určit, který neduh se ve vašem těle vyvíjí.

  • Pokud je lunula bledě modrá, značí to cukrovku.
  • Hnědá až černá značí nadměrný příjem fluoridu.
  • Sytě červené lunuly znamenají selhávající srdce.
  • Pokud jsou lunuly hnědé a celé nehty spíše bělavé, může to znamenat onemocnění ledvin.
  • Jakmile už jsou jen hnědé, ledviny selhávají úplně.
  • Modrošedá lunula značí otravu stříbrem.
  • Celé bílé nehty se nazývají tzv. Terryho nehty, které mohou symbolizovat srdeční selhání, diabetes a další onemocnění. Pokud se u vás objeví, vyhledejte lékaře.
  • Modré lunuly znamenají rozvíjející se Wilsonovu chorobu, což je chronické postižení jater.
  • Celé žluté nehty jsou pak charakteristickým symptomem Syndromu žlutých nehtů, který je typickým průvodním jevem nemocí plic.

Co znamenají chybějící či velmi malé lunuly?

Pokud lunuly na svých nehtech nemáte, případně jsou velmi malé a sotva patrné, nemáte důvod k obavám. Většinou jsou pouze skryté pod kůžičkou na základně nehtu. V některých vzácnějších případech ale může být náhlé zmizení lunuly přímým následkem prodělaného traumatu, případně jedním z příznaků anémie, podvýživy nebo klinické deprese.

Pokud tedy vaše lunuly zmizí a zároveň pociťujete i další příznaky, jako je únava nebo celková slabost, raději mějte jistotu a domluvte si schůzku s lékařem. Ten může provést fyzickou prohlídku, která pomůže diagnostikovat příčinu vašich příznaků a poradí vám případné další kroky.

Co když jsou lunuly příliš velké?

V některých výjimečných případech se stává, že lunula zabírá významnou část nehtu, někdy téměř celý. Některé výzkumy naznačují, že takovéto lunuly mohou signalizovat potíže s kardiovaskulárním systémem, srdeční selhání a nízký krevní tlak.

Nevědecké teorie naopak tvrdí, že velké lunuly mohou být běžným jevem u sportovců a lidí s extrémně vysokou fyzickou aktivitou. Může to být způsobeno tělesným stresem, z vysoce zatěžujících činností, ale v současné době neexistuje žádný oficiální vědecký výzkum, který by tyto teorie podpořil.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]