Pravidelný sex poskytuje starším osobám celou řadu zdravotních výhod

Mezi základní biologické potřeby člověka nepatří jen spánek, příjem potravy, nebo vylučování. Neméně důležitý je i sex. Ten byl historicky považovaný za nezbytný pro zachování rodu. Dnes je samozřejmě intimní styk také spojený se založením rodiny, avšak stal se z něj kromě jiného i příjemný požitek, který má příznivé účinky na tělo i duši po všech stránkách.

Sex tedy k životu člověka neodmyslitelně patří již od pradávna. Je důležitý zejména pro udržení vzájemné intimity v partnerském vztahu. Má vliv jak na psychiku daného jedince, tak i na tělo. Sexuální akt by se dal přirovnat k jakémusi lehkému cvičení, které posílí kardiovaskulární systém. Také pozitivně působí na tyto oblasti:

  • dokáže regulovat krevní tlak (snižuje ho)
  • podpoří spalování kalorií (skvělý na hubnutí)
  • posílí zdraví vašeho srdce
  • může snížit riziko vzniku civilizačních nemocí

Obecně je známo, že lidé, kteří mají aktivní sexuální život, jsou rovněž spokojenější, zdravější, lépe se stravují a více se věnují sportovním aktivitám.

Sex posílí imunitní systém a zlepší spánek

Jistá studie, která se zaměřila na páry, které měly sex alespoň jednou až dvakrát týdně zjistila, že tito lidé disponují lepší imunitou. V jejich slinách se totiž objevilo více imunoglobulinu IgA, což je protilátka, která chrání před vznikem nemocí.

Vědci také přišli s tím, že lidé, kteří holdují sexu více jak třikrát týdně, mají hladinu IgA v podstatě stejnou, jako jedinci, kteří provádí intimní styk občas. Ideální je tedy v tomto případě zlatá střední cesta, co se týká frekvence. Úskalím však může být úzkost a stres. Tyto pocity výrazně snižují účinky sexu v oblasti podpory imunitního systému.

Pakliže během sexu dosáhnete orgasmu, vyplaví se do krve „hormon lásky“ oxytocin. Ten může značně podpořit lepší spánek, protože dokáže celkově zklidnit. A když budete lépe spát, můžete si tak udržet dobré zdraví po dlouhá léta a vaše imunita bude zase o něco silnější.

Fotografie: Freepik

K jakým dalším zjištěním došli vědci?

Pravidelný sex může také preventivně působit proti bolestem hlavy a migrénám. Až 91 % sexuálně aktivních lidí trpících migrénami uvedlo, že bolesti hlavy ustoupily z větší části, či zcela.

A jak působí sex na muže? Pánové, kteří se často s partnerkou milují, mají nižší riziko vzniku rakoviny prostaty a také se mohou dožít vyššího věku než ti, kteří sexuálně abstinují. Vědci také tvrdí, že muži holdující častému sexu mají lepší kvalitu spermií.

A jak je to s účinky sexu u žen? U těch intimní styk podpoří sílu pánevního dna, zmírní bolesti při menstruaci, zlepší plodnost, sníží riziko vzniku inkontinence v pozdějším věku a dokáže předejít vaginální atrofii (ochabnutí) v budoucnu, což může způsobovat bolesti při sexuálním aktu a potíže s močením.

Fotografie: Pixabay

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]