Veterinář přináší zjištění, jak kočky ovlivňují lidské zdraví pomocí ronron terapie

Fotografie: Freepik

Pojem ronron terapie u nás není dosud nijak zvlášť známý. Poprvé jej použil francouzský veterinář David Gilson. V Česku je zažitá spíš felinoterapie. Tak jako tak je jasné, že kočky na člověka působí obzvlášť pozitivně. Zjistěte, jaké účinky na nás vlastně mají.

Blahodárné působení koček na lidské zdraví

Nyní si řekněme, jaký konkrétní vliv mají na člověka kočky:

  • Kočičí vrnění uklidňuje: pokud kočku budete hladit, bude jí to příjemné a začne příst. Tyto vibrace vydají signál vašemu mozku a rázem se budete cítit šťastnější díky vyplavovanému endorfinu. Kočičí předení rovněž snižuje hladinu stresových hormonů, normalizuje krevní tlak a působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních chorob.
Fotografie: Freepik
  • Přítomnost kočky v bytě činí člověka šťastnějším: studie provedená v osmdesátých letech minulého století dokazuje, že až 80 % lidí se cítilo mnohem veseleji, pakliže u nich byla kočka. S kočičím kamarádem tedy nepropadnete snadno smutným náladám.

  • Kočky podporují rychlejší rekonvalescenci: stalo se vám nějaké zranění? Pak byste měli pobývat s kočkou. Tohle zvíře prý urychlí i léčbu různých ran a poranění. Dokázala to i studie provedená v šedesátých letech 20. století.
Fotografie: Freepik

Jaké další pozitivní účinky mají kočky na člověka?

Pokud máte doma malé děti, které vyrůstají s kočkou, můžete přispět i ke snížení rizika rozvoje alergie. Kromě jiného vaše ratolesti naučí starostlivosti a empatii vůči živým stvořením.

Některé studie dokonce potvrdily, že i spánek dokážou kočky vylepšit. Mějte tedy tohoto čtyřnohého mazlíčka neustále nablízku a ráno budete jako rybička.

Fotografie: Freepik

Jak se správně starat o kočku?

Na závěr ještě pár informací pro začátečníky, kteří pečují o kočku:

  • Myslete v první řadě na to, že kočka vyžaduje speciální krmivo pro kočky bohaté na bílkoviny a tuky. Vsaďte tedy na konzervy a granule přímo pro tyto mazlíčky. Stravu pak podávejte zvířeti podle toho, jak je staré. Zpravidla koťata potřebují krmit alespoň šestkrát za den.
  • Postarejte se o pohodlný pelíšek a umístěte jej do místa, které bude teplé a klidné.
  • Samozřejmostí by pak mělo být vytvoření kočičí toalety ze speciálního steliva.
  • Vhodné je kočkám pořídit i různá škrabadla či prolézačky a jiné hračky. Skvěle se tak zabaví.
  • Nezapomeňte ani na pravidelné prohlídky u veterináře a případná očkování.