Nejčastější příznaky, které mohou ukazovat na rakovinu prostaty a nevyplácí se je podceňovat

Změny v moči a obtížné udržení erekce jsou některé z příznaků, které mohou naznačovat rakovinu prostaty. Často se tak děje u mužů ve věku 50 let a nemusí to znamenat nic závažného. Tyto příznaky se však mohou objevit také v důsledku benigních změn, jako je například zvětšená prostata. Proto je důležité navštívit urologa alespoň jednou ročně, když je vám více než 45 let, aby se provedla řada rutinních vyšetření a odhalily se co nejdříve případné změny prostaty.

Prostata je žláza, která se nachází v blízkosti konečníku, a proto je rektální vyšetření nejlepším způsobem, jak zhodnotit její zdraví. Počáteční příznaky rakoviny prostaty jsou nespecifické a velmi podobné jakémukoli jinému problému v této oblasti. Chcete-li zjistit, zda existuje riziko výskytu prostaty, sledujte i další příznaky.

10 nejčastějších příznaků

 1. Velmi slabý proud moči

 2. Problémy s močením

 3. Časté nutkání na močení, i během noci

 4. Pocit plného močového měchýře i po močení

 5. Přítomnost moči na spodním prádle (únik kapek moči)

 6. Impotence nebo potíže s erekcí

 7. Bolest při ejakulaci i močení

 8. Přítomnost krve ve spermatu

 9. Nutkavé pocity na močení

 10. Bolest v oblasti varlat nebo blízkosti konečníku

Pokud se některý z těchto příznaků objeví, měli byste vyhledat urologa pro testy, které zjistí, zda se jedná o rakovinu, jako je rektální vyšetření a krevní test. Ve vyspělejších případech, kdy je prostata značně zvětšena nebo u jiných oblastí těla došlo k metastázování rakoviny, mohou příznaky zahrnovat:

 • Únik moči nebo stolice

 • Slabost v nohou

 • Renální nedostatečnost

Mimo jiné, jestliže se rakovina rozšířila také do jiných oblastí těla, je běžné mít příznaky, jako jsou: bolest zad, stehen, ramen nebo jiné bolesti kostí. V pokročilejších stádiích je důležité vyhledat lékaře, který posoudí rozsah onemocnění a to, zda byly zasaženy i jiné orgány.

Léčba rakoviny prostaty

Léčba rakoviny prostaty se provádí podle stadia onemocnění a zdravotního stavu pacienta. Obvykle se ošetření provádí:

Chirurgie: jedná se o nejpoužívanější léčbu, protože odstraňuje prostatu a v počátečních případech onemocnění přináší úplné vyléčení.

Radioterapie: používá se v případech, kdy není indikován chirurgický zákrok nebo kdy pacient nechce být operován.

Hormony: používají se ke kontrole produkce hormonů, které podporují vývoj nemoci. V pokročilejších případech onemocnění se obvykle používají dvě z těchto léčebných metod, přičemž je nutné vyjmout nejen prostatu, ale i varlata.

Zvětšení prostaty neznamená vždy rakovinu, ačkoli tento problém doprovází totožné příznaky.

Obrázky: express