Vzhled stolice je známkou dobrého zdraví. Aktuální stav lze posoudit podle barvy a konzistence

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí příliš nevěnuje pozornost své „velké potřebě“. Přitom vyprazdňování stolice může dát mnoho informací ohledně zdravotního stavu. Všímat byste si měli zejména konzistence a barvy. Poradíme vám, co konkrétní vzhled výměšků může předznamenávat.

Vzhled normální stolice a její složení

Stolice zdravého člověka je formovaná a má normální hnědý odstín. Standardně je její frekvence jednou maximálně dvakrát za den. Z fyziologického hlediska se jedná vlastně o směs vlákniny, vody, živých a uhynulých bakterií, buněk a hlenu. Co ale když se konzistence a brava změní? Pak je něco v nepořádku a je potřeba pátrat po příčině.

Fotografie: Freepik

Abnormální změny stolice a jejich význam

Co konkrétně jednotlivé druhy stolice předznamenávají?

  • Typ první: stolice je oddělená a tvoří tvrdší struktury široké cca 1 až 2 centimetry. Obvykle takový vzhled souvisí se zánětem tenkého střeva, nebo s užíváním antibiotik. V případě, že se vyprazdňování nedostane do normálu, kontaktujte lékaře.
  • Typ druhý: nerovnoměrný vzhled stolice se strukturami tenčími a silnějšími může značit syndrom dráždivého tračníku.
  • Typ třetí: pokud má stolice praskliny na povrchu, jídlo organismus zpracovává rychleji, než je obvyklé. Může značit obdobný stav, jako v přechozím případě.
  • Typ čtvrtý: vodnatá stolice je jasnou známkou infekce v těle. Nutné je zavodnění organismu, jinak může dojít k dehydrataci při opakovaném vyprazdňování.

Vyskytnout se může samozřejmě i neschopnost vyprázdnit se. Stav je jinak nazývaný jako zácpa. Tu způsobí nedostatečný pitný režim, nebo pak málo pohybové aktivity. Důležité je do jídelníčku začlenit i více vlákniny (zeleninu a ovoce).

Fotografie: Freepik

Co značí změna barvy stolice?

Všímat byste si měli i barvy stolice. Jaké barvy se mohou při změně zdravotního stavu vyskytnout?

  • Černá stolice: může značit krvácení v trávicím traktu či v tenkém střevě. Tuto barvu však může způsobit i konzumace doplňků stravy se železem. Jestliže si nejste jistí svým zdravím, kontaktujte lékaře.
  • Žlutá stolice: často značí potíže se slinivkou. Může být dokonce příznakem alergie na lepek v potravě. Avšak vyloučit by měl lékař i potíže se žlučníkem, nebo játry.
  • Velmi světlá až našedlá stolice: dává informaci o tom, že může být něco v nepořádku s ledvinami, játry, nebo i žlučníkem.
  • Zelená stolice: může ji způsobit konzumace špenátu. Většinou se ale vyskytuje u jedinců, kteří mají rychlejší trávení. Značí totiž to, že potrava prošla trávicím traktem rychleji, než je běžné.
  • Stolice s červeným povlakem: většinou značí hemeroidy. V případě, že se stav opakuje, je ideální navštívit ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.
Fotografie: Freepik

Jak pečovat o střeva?

Aby se vyprazdňování nestalo pro vás noční můrou, je podstatné myslet na zdravý životní styl. Pravidelně se tedy hýbejte (i kdyby jen půl hodiny denně), pijte dostatek nejlépe neslazených tekutin a jezte zdravé potraviny plné vlákniny a probiotik. Kromě jiného při dlouhodobém stresu relaxujte. Předejdete tak zácpě.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]