Naučte se bojovat s nepříjemnými afty přírodními prostředky. Zmírněte bolest a rychle se jich zbavte

Fotografie: Freepik

Afty se mohou vytvořit na sliznici každého člověka. Jsou velmi bolestivé a někdy dokonce znemožňují normální příjem potravy a mluvení. A co je může způsobovat? Někteří vědci se domnívají, že i konkrétní potraviny, jako třeba jahody, ananas, nebo rajčata. Zjistěte, jak tento problém vyřešit přírodní cestou.

Přírodní prostředky, které pomohou zahojit afty v ústech

Vsadit můžete na následující produkty:

 • Jedlá soda: má antibakteriální vlastnosti a působí jako dezinfekce. Také neutralizuje kyselost na sliznicích. Použijte sodu jako ústní vodu. Asi lžíci prášku rozpusťte ve sklenici vody, dobře promíchejte a ústa vyplachujte. Nakonec ještě propláchněte čistou vodou. Kromě toho, že podpoříte léčbu aftů, zbavíte se i nepříjemného zápachu z dutiny ústní a zabojujete proti zubnímu kameni.
 • Jablečný ocet: reguluje efektivně pH v ústech a bojuje proti bakteriím. Má tedy silné antiseptické účinky. Ocet aplikujte do míst, kde se vyskytují afty pomocí bavlněné žínky třikrát denně a nechte působit.
Fotografie: Freepik
 • Borůvkový džus: pokud trpíte na afty, určitě jej zařaďte do svého pitného režimu. Preferujte ovšem produkty bez přidaného cukru. Borůvky mají antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Účinné budou i ve syrové podobě.
 • Myrha: oplývá silnými antibakteriálními účinky. Extrakt z myrhy nanášejte na afty, podpoříte tak jejich rychlejší léčbu.
Fotografie: Freepik

Další tipy, jak rychle a efektivně vyléčit afty

Dále se z babských rad nabízí tyto skvělé přírodní metody:

 • S afty si poradí mléčné výrobky s probiotiky. Zařaďte do jídelníčku především bílý jogurt.
 • Vsaďte na aromatické a léčivé olejíčky. Zejména ten z hřebíčku a oregana může pomoci.
 • Afry pomůže vyřešit i mletá kurkuma, kterou lze začlenit do různých jídel a hlavně nápojů. Především s mlékem a medem vám udělá dobře.
 • Obdobně jako jedlá soda působí také sůl. Asi polovinu malé lžičky rozpusťte ve vlažné vodě (použijte cca 250 ml) a dutinu ústní propláchněte.
Fotografie: Freepik

Jak si počínat preventivně, aby se netvořily v ústech afty?

Nepříjemným a bolestivým vřídkům v puse lze i snadno předejít. Postupujte dle následujících kroků:

 • Začleňte do jídelníčku více ovoce a listové zeleniny. Také byste měli jíst více oříšků a semínek. Potřebujete do těla dostat vitamíny ze skupiny B a zejména pak vitamín C. Pokud už se vám afty vytvoří, na nějaký čas přestaňte konzumovat citrony, limety, pomeranče mandarinky nebo grepy. Tyto ovocné druhy mohou vřídky zhoršit.
 • Snažte se omezit konzumaci červených vín. Ideální však bude, když je nahradíte třeba bílými nebo jiným nápojem.
 • Dodržujte pravidelnou hygienu dutiny ústní. Poctivě si čistěte zuby (2x denně) a vyplachujte ústa čistou vodou nebo tou mentolovou ústní.
 • Pečujte o dostatečnou čistotu nádobí a hlavně vidliček, nožů a lžic.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]