Odborníci určili, jaká opatření jsou proti šíření nemoci covid-19 nejúčinnější

Fotografie: Freepik

Mezinárodní skupina vědeckých pracovníků uskutečnila unikátní studii, která je jedinou svého druhu. Přezkoumala 170 výzkumů z celého světa a přichází s novými poznatky ohledně nemoci covid-19. Vědci se zaměřili zejména na opatření, která mohou zabránit šíření nákazy způsobené koronavirem.

Studie byla určena primárně pro Světovou zdravotnickou organizaci, aby mohla doporučovat vhodné preventivní kroky. Výsledky byly publikované ve světoznámém vědeckém deníku The Lancet, který patří mezi nejstarší lékařské časopisy.

Jaká opatření vědci na základě nové studie doporučují?

Odborníci přichází na základě rozsáhlého výzkumu s těmito tezemi:

  • Před nákazou koronavirem se ochráníte, pokud budete udržovat odstup od ostatních alespoň jeden metr: což údajně může snížit riziko vzniku nemoci covid-19 z 13 procent na 3 procenta.
  • Důležitá je i ochrana očí (hlavně v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních): zejména zdravotničtí pracovníci by měli používat ochranné brýle, nebo štíty. Tak sníží riziko nákazy z 16 % na 6 %. Roušky jsou zase schopné snížit možnost onemocnění ze 17 procent na tři.
Fotografie: Pixabay

Používání roušek a respirátorů

Vědci dále uvádějí, že nejlepší ochranou zdravotníků jsou respirátory s označením N95, které obsahují částicové filtry, které jsou schopné zachytit v ovzduší až 95 % mikroelementů.

Tento druh respirátorů je současně doporučován i lidem, kteří nejsou v takzvané „první linii“ a nepečují o pacienty s nemocí covid-19 (jsou účinnější než látkové roušky nebo ty klasické). Avšak problém může nastat v případě, že tento zdravotnický materiál dojde a nebude zajištěný těm nejrizikovějším.

V dalších fázích byla studie také soustředěna na 50 000 osob, které měli posoudit to, zda jim nošení roušek skutečně dodává pocit ochrany před nákazou. Většina respondentů sdělila, že roušky jim sice vadí při mluvení a způsobují jim kožní potíže, avšak považují je již jako součást nezbytné prevence před možnou nákazou koronavirem.

Fotografie: Freepik

Jaké parametry by měla mít efektivní rouška?

Další zásadní informace, které pramení z rozsáhlé studie, hovoří o tom, jaké parametry by měla mít rouška, která skutečně ochrání před kapénkami. A zde jsou její základní vlastnosti: nepromokavost, více vrstev nežli jedna a správný rozměr (tak aby dobře seděla na obličeji a nepadala).

Respirátory mohou umožnit normální život v zemích

Na konec studie vědečtí pracovníci zmiňují, že rozsáhlé používání respirátorů na místo klasických roušek na veřejnosti (v městské hromadné dopravě, v uzavřených prostorách a místech s vyšší kumulací lidí), může opět obnovit normální život v řadě zemí.

Nebylo by tak potřeba plošných lockdownů. Proto by měl být kladen důraz především na jejich hromadnou výrobu, aby byly skutečně k dostání všem obyvatelům.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]