Naučte se bezpečně rozpoznat příznaky život ohrožujících krevních sraženin. Rozhodně je není radno podceňovat

Fotografie: Freepik

V poslední době jsou v souvislosti s covidem a s očkováním proti němu často zmiňované krevní sraženiny. Naučte se rozpoznávat jejich příznaky a zachraňte si život.

Srážení krve je fyziologický proces, který je klíčový zejména při zástavě krvácení po nějakém poranění. Ovšem někdy se v procesu srážení krve vyskytne chyba. Ta může být ojedinělá, nebo je průvodním znakem onemocnění, tzv. trombofilního stavu, kdy nemocný člověk trpí nadměrnou srážlivostí krve. Protože jde o život ohrožující stav (a to i v případě ojedinělého výskytu chyby v procesu srážení krve), je dobré znát příznaky krevních sraženin, říká lékařka Emelia Arquilla.

Trombofilní stavy jsou život ohrožující

Obecně jsou krevní sraženiny fyziologickou odpovědí na poškození cév či tkáně. Při komplexním procesu zástavy krvácení, zvaném homeostáza, dochází v poškozené cévě k omezení průtoku krve a k přilnutí krevních destiček na poškozené místo (ty vytvoří tzv. destičkovou zátku). Krevní zátka je zpevněna tzv. fibrinovou sítí za vniku tromby. Tato krevní sraženina zůstává na místě svého vzniku do úplného vyhojení rány. Poté je rozpuštěna procesem zvaným fibrinolýza.

Fotografie: Freepik

Takzvané trombofilní stavy jsou charakterizované zvýšeným rizikem vzniku krevních sraženin – trombů. Krevní sraženiny přitom mohou vzniknout kdekoliv v těle. Pokud trombus vznikne v hluboké žíle dolní končetiny, hovoří se o hluboké žilní trombóze. Vznikne-li krevní sraženina v koronární tepně, jedná se o tepennou trombózu. V případě, že se část krevní sraženiny odtrhne, může uzavřít tepnu, do níž doputuje. Tyto stavy jsou často život ohrožující. Příkladem takového stavu může být plicní embolie.

Naučte se rozpoznávat příznaky krevních sraženiny

Sklon k nadměrné srážlivosti krve můžete mít vrozený, nebo (častěji) získaný. Získaná forma, která se projeví v průběhu vašeho života, je častější. Příčiny jejího vzniku jsou různé a určí je vždy až lékař na základě podrobného vyšetření. Mezi hlavní příznaky výskytu krevních sraženin, na něž byste si měli dát pozor, patří otoky a bolesti zasažené končetiny (nejčastěji se vyskytují v dolních končetinách, avšak bolestivé tromby můžete pozorovat i v končetinách horních).

Fotografie: Pixabay

Dalším varovným příznakem je i zvýšená teplota postižené oblasti, která ještě navíc bolí či svědí. Trombus se rovněž projevuje celkovým vyčerpáním organismu, které nedokážete nijak zdůvodnit, dušností, bolestí na hrudi, bolestí při pohybu či nenadálým kašlem, jenž se stupňuje. Všechny tyto příznaky by vás měly okamžitě vyburcovat k návštěvě lékaře, jelikož vám v případě prokázání krevní sraženiny hrozí život ohrožující plicní embolie.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]