Krevní sraženiny v těle se projevují specifickými příznaky. Rozpoznejte je, dokud je čas

Fotografie: Freepik

Stav našeho těla se každým rokem do určité míry mění, a tak se mohou objevit problémy, jako jsou krevní sraženiny nebo dokonce ateroskleróza. Všímejte si proto varovných signálů, kterými vaše tělo dává najevo, že se s ním něco děje. Vy tak budete mít čas všemu zabránit.

Můžete pozorovat několik příznaků, které vás upozorní

Mezi první příznaky patří bolesti nohou nebo otoky. Oteklé cévy totiž způsobí bolest nohou. Navštivte co nejdříve lékaře, který stanoví diagnózu a může zabránit ateroskleróze.

Jestli máte v nohou pocit pálení nebo vás svědí kůže, také to může být příznak. I tady se objednejte co nejdříve k lékaři, bez návštěvy si zaděláváte na vážnější problémy.

Fotografie: iStock

Jestli jste nevykonávali žádnou náročnou fyzickou činnost, ale i tak se cítíte velmi unavení a vyčerpaní. V tomto případě může dojít k trombóze hlubokých žil, i když to tak nemusí být pokaždé. Krátké a rychlé dechy mohou být způsobeny vápenatými cévami, proto je i v tomto případě důležité navštívit lékaře.

Můžete cítit bolest na hrudi i při pohybu

Jestli se krevní sraženina dostane do plic, může to dokonce způsobit embolii, která bude následovaná ostrou bolestí. Vaše tělo bude těžší. Krevní sraženina také způsobí, že vás bolet i každý pohyb, který vykonáte. Problémy vám může dělat i obyčejný smích nebo kašlání.

Fotografie: Freepik

Časté křeče v rukou nebo nohou mohou znamenat těžkou průchodnost krve. Jestli tyto bolesti nezmizí do několika dní, navštivte lékaře. Jestli vás bolí nohy, může to být příznak krevní sraženiny.

Pokud je bolest doprovázena pálivou a intenzivní bodavou bolestí, absolvujte lékařské vyšetření, abyste předešli trombóza. Dalšími příznaky může být rychlejší bušení srdce, nebo také náhlé závratě během vstávání a sezení.

Riziko vzniku krevní sraženiny mohou dokonce zvyšovat i některé typy léčby rakoviny, mezi které patří biologická léčba, chemoterapie, hormonální léčba nebo další. Typy, jak zmírnit bolest a také snížit riziko vzniku krevní sraženiny, jsou následující:

  • noste kompresivní punčochy
  • na bolestivé místo aplikujte teplý obklad několikrát denně
  • přestaňte kouřit
  • pravidelně si protahujte nohy

Krevních sraženin je několik druhů. Mohou zvýšit riziko mozkové příhody, kdy se přeruší proudění krve do mozku a ucpe se tepna. Jsou to vlastně kousky krve, které vznikají tuhnutím tekuté krve do pevné formy. Zdravý životní styl není zárukou úplného zdraví, ale rozhodně stojí za zkoušku, abyste zdraví zůstali co nejdéle.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]