Potraviny, které dokaží vyvážit hormonální nerovnováhu znáte i vy

Hormony hrají v našem těle důležitou roli, od regulace nálady, přes tělesnou hmotnost, až po další funkce. Proto je důležité zajistit hormonální rovnováhu. Pokud hormony nejsou v rovnováze, jsme vystavení výkyvům nálad, problémům se štítnou žlázou, nárůstu hmotnosti, bolestivé menstruaci a mnoho dalším zdravotním problémům.

Hormony lze srovnat do latě pomocí několika úprav: dostatečný spánek a odpočinek, vyhýbat se stresu, sportovat, otužovat se, jíst zdravě. Existují dokonce potraviny, které pomáhají srovnat hladinu hormonů.

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která je známá svou schopností léčit pokožku a podporovat správnou produkci hormonů. Dalším plusem přidání tohoto oleje do vaší stravy je, že se dokáže zbavit škodlivých bakterií a virů, které jsou přítomny v lidském těle, a zároveň poskytuje potřebnou energii.

Brokolice

Brokolice, je známá svou schopností regulovat pohlavní hormony, zejména estrogen. Tento hormon je nezbytný u žen, protože je klíčový pro zdravý reprodukční systém. Pokud však tělo produkuje nadměrné množství estrogenu, jste vystaveni riziku nárůstu tělesné hmotnosti, premenstruačního syndromu a osteoporózy. Bylo zjištěno, že konzumace brokolice reguluje produkci estrogenu.

Quinoa

Quinoa je oblíbená zejména u těch, kteří dbají na své zdraví, protože nezpůsobuje zmatek v hladině cukru v krvi, jako třeba bílá rýže. Pokud vaše hladiny inzulínu kolísají, může to způsobit zvýšení hormonálního androgenu.

Quinoa obsahuje komplexní uhlohydráty, které mají nízký glykemický index. To znamená, že konzumace této potraviny stabilizuje hladinu cukru v krvi, která je nezbytná pro udržení rovnováhy vašich hormonů.

Avokádo

Další možností, která vám pomůže s vyvážením vašich hormonů, je avokádo. Toto masité ovoce je plné zdravých tuků, které podporují vstřebávání živin. Nejen to, bylo také zjištěno, že avokádo obsahuje spoustu draslíku, vitamínu E, kyseliny listové, vlákniny, hořčíku, jakož i vitamínů B, které jsou všechny potřebné pro regulaci hladiny hormonů. Ovoce můžete jíst tak, jak je, přidat do salátů, smoothie, pomazánky, dezertu. Připravit se z něj dá mnoho chutných jídel.

Granátové jablko

Bylo zjištěno, že granátové jablko reguluje produkci hormonů. Všechno od této rostliny – počínaje květy, až po semena, šťávu i kůru, obsahuje kyselinu Punic, což je vzácná mastná kyselina. Tato konkrétní živina obsahuje nejen protizánětlivé látky, ale má také schopnost spalování tuků, které mohou negovat účinky příliš velkého množství hormonů ve vašem systému. Spolu s progesteronem a fytoestrogeny, které se nacházejí v semenech ovoce, může konzumace toho ovoce podpořit plodnost, snížit příznaky PMS, regulovat menstruační cykly a také omezit frekvenci návalů.

Fotografie: Pixabay