Zvláštních a nebezpečných příznaků covid-19 přibývá. Starší ženě dokonce museli amputovat tři prsty postižené gangrénou

Fotografie: Freepik

Onemocnění COVID-19 je stále pro vědce velkou neznámou, objevují se stále nové příznaky, které ohrožují zdraví pacientů. Mezi sporadické, ale velmi vážné symptomy, patří různé druhy vyrážek, takzvaný covidový jazyk, ale také suchá gangréna, která v případě 86leté italské pacientky skončila amputací prstů.

Už více než rok sužuje celý svět pandemie koronaviru. Onemocnění COVID-19 způsobuje nově objevený typ koronaviru a vědce neustále překvapuje novými příznaky, kterými se projevuje.

Mezi nejčastější patří kašel, horečka, ztráta čichu nebo únava, ale objevují se i další, jako jsou zarudnutí očí, vředy v ústech, vyrážky nebo jako v případě 86leté Italky takzvaná suchá gangréna, která skončila amputací tří prstů pravé ruky. Tento italský případ však není ojedinělý.

Gangréna po infekci koronavirem

Vědci se nejčastěji setkávají s příznaky, které připomínají chřipková onemocnění, ale COVID-19 překvapuje i netypickými projevy, mezi které patří ztráta chuti nebo čichu a zarudnutí očí. Ve sporadických případech však dochází vlivem virové infekce k cytokinové bouři, při které může dojít ke vzácným a velmi vážným projevům.

U 86leté ženy z Itálie došlo k těžké srážlivosti krve po infikování koronavirem a následné suché gangréně na třech prstech pravé ruky, z toho důvodu museli lékaři přistoupit k amputaci.

Případ není ojedinělý

Jak upozorňuje dr. Philippe Boidin, cévní chirurg, případ zčernání prstů 86leté pacientky v souvislosti s nákazou koronavirem není ojedinělý a případů se po studii publikované v The European Journal of Vascular and Endovascular Surgery objevilo více. K suché gangréně dochází po přerušení průtoku krve v důsledku zablokované tepny, což byl případ i dalších dvou francouzských pacientů, kterým hrozila taktéž amputace ruky a ve druhé případě všech končetin, jak zmiňuje deník Le Figaro.

Vředy v ústech nebo covidový jazyk

Mezi další a častější příznaky než gangréna patří vředy v ústech nebo covidový jazyk, který se projevuje otokem a změnou barvy. Přestože tyto příznaky nejsou oficiálně na seznamu příznaků sepsaných Světovou zdravotnickou organizací, měla by se jim věnovat podle profesora epidemiologie Tima Spectora z King’s College v Londýně patřičná pozornost. Podle profesora Spectora postihuje tento jev asi „jednoho pacienta ze sta“, ale na místě je obezřetnost, především při ošetření u dentální hygienistky nebo zubního lékaře.

Vyrážky, kopřivka a další netypické kožní projevy

Dalšími netypickými projevy onemocnění koronavirem jsou rozmanité kožní vyrážky. Dermatolog Dr. Laurence Le Cleach se odkazuje na pozorování pozitivně testovaných pacientů, u kterých se objevily dva typy vyrážek. U jedné skupiny šlo o červené skvrny a pupínky větší velikosti, především v horní části těla.

U druhé skupiny šlo o projevy typické pro kopřivku s rozesetou drobnou vyrážkou po celém těle. Vyrážky se objevují nejčastěji u pacientů ve věkové skupině 40-50 let, většinou po několika dnech od prvních příznaků, jako jsou kašel, horečka, ztráta chuti a čichu nebo únava.

Mezi další atypické příznaky onemocnění COVID-19 patří:

  • apatie a neklid,
  • psychické potíže,
  • tlak na hrudi,
  • zmatenost, neschopnost mluvit nebo se soustředit,
  • závratě,
  • zánět spojivek,
  • zvracení, průjem,
  • modrání rtů, obličeje.

Zdroj: TorontoSun