Někteří lidé jsou vůči koronaviru odolnější než jiní. Odborníci vysvětlují, proč tomu tak je

Fotografie: Freepik

Koronavirus se v posledních měsících stal tématem číslo jedna. Svět zasáhla zatěžkávací zkouška v podobě šířící se nákazy, která připravila o život již statisíce lidí. V řadě zemí stále panují přísní opatření, která mají zabránit masivnímu nárůstu nemocných. Virus SARS-Cov-2 se z jisté části podobá viru chřipky, je však mnohem infekčnější a agresivnější.

Jsou však jedinci, kteří jsou vůči tomuto patogenu vysoce imunní a při střetu s ním jejich organismus vyvolá adekvátní odpověď. Jak je to vlastně možné?

Rezistence na základně imunitní paměti

Odborníci se domnívají, že lidé rezistentní vůči viru SARS-Cov-2 již v minulosti přišli do kontaktu s podobným koronavirem, který bývá příčinou běžného nachlazení.

Tělo na základě imunitní paměti patogen kvalifikuje jako stejný a zabrání jeho proniknutí do organismu. A pokud se přeci jen do těla dostane, dotyčný má jen lehký průběh nemoci.

Jak dlouho může odolnost vůči koronavirům trvat?

Výsledky provedené studie rovněž naznačují, že po proniknutí viru SARS-CoV-2 do těla se vyvine imunita, která může zabránit další nákaze, způsobující nemoc covid-19. Také se vytvoří protilátky proti jiným koronavirům.

Co je to imunitní systém a jaké buňky jej zajišťují?

Imunitní systém chrání organismus před vnějšími i vnitřními patogeny. Po proniknutí viru či bakterie do těla je vyvolaná imunitní odpověď. Ta buď zabrání rozvoji konkrétní nemoci, nebo dojde k rozvinutí příznaků a propuknutí onemocnění. Imunitu dělíme na specifickou a nespecifickou. Hlavní roli při imunitní reakci hrají takzvané T-lymfocyty (vytvářející se v brzlíku) a B-lymfocyty (vznikající v kostní dřeni).

Jak posílit imunitní systém?

Aby byla vaše imunita co nejodolnější, je potřeba se o své zdraví náležitě starat. Vhodná je pravidelná pohybová aktivita (běh, rychlejší procházky), vyvážená strava s dostatkem minerálů a vitamínů (zastoupení ovoce a zeleniny v jídelníčku), dostatečný a kvalitní spánek (alespoň 7 hodin), eliminace stresových faktorů (meditace, relaxace, odpočinek), udržování optimální hmotnosti (vyvarování se nadváze a obezitě).

Fotografie: Freepik

Také je dobré myslet na základní hygienická opatření, jako je mytí rukou teplou vodou a mýdlem před konzumací pokrmů a po návštěvě toalety. K dobré imunitě může kromě jiného přispět i zdravý sexuální život.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]