Své místo si najde nejen v kuchyni, ale i v celé domácnosti, na zahradě nebo v dílně. Chytré možnosti, k čemu všemu lze využít alobal

Fotografie: Freepik

Alobal má nespočet využití. Své místo má nejen v kuchyni, ale i na zahradě nebo v dílně. Skvěle poslouží i v oblasti péče o vlasy. Nabrousí nůžky a natočí kadeře do krásných vln.

Alobal – nablýskaná fólie, která je nejlepším pomocníkem především v kuchyni. To byste ale jeho využití zbytečně příliš omezili. Hliníková fólie je vhodná pro uchovávání potravin, ale i na zahradě nebo v péči o krásu. Ovšem i používání tak obyčejné věci, jako je alobal, má svá pravidla. Například chcete-li pokrm udržet co nejdéle teplý, je potřeba zvolit správnou stranu fólie.

Matná, nebo lesklá strana?

Tradiční použití alobalu je především v kuchyni. Balíme do něj potraviny, aby vydržely déle teplé. Navíc hliníková fólie nepropouští mastnotu ani jiné tekutiny. To je všeobecný fakt, ale možná jste nevěděli, že v tomto případě záleží, do jaké strany alobalu potraviny balíte.

Fotografie: Pixabay

Leská strana teplo odráží, matná zase propouští. Chcete-li tedy jídlo udržet co nejdéle teplé, vždy ho zakryjte matnou stranou alobalu. Na vrchu nechte lesklý povrch. Pokud však na hliníkové fólii vaříte, ven by měla směřovat strana matná, aby byl pokrm hotový rychleji.

Alobal v dílnách kutilů

Hliníková fólie má také své místo ve většině dílen všech kutilů. Je totiž užitečná jak na zahradě, tak při broušení tupých předmětů. Můžete s ní například naostřit nůžky. Alobal několikrát přehněte a vytvořte z něj silný plát. Ten pak postupně nůžkami odstříhávejte, tím je dostatečně nabrousíte.

Fotografie: Pixabay

Stejně tak můžete alobal zužitkovat na zahradě, pokud vás trápí škůdci. Místo drahých prostředků proti hmyzu můžete použít několik proužků této lesklé fólie, abyste obtížný hmyz odpudily. Popřípadě můžete kousky alobalu přimíchat do zeminy, což do země přivede více tepla, a semena tak budou lépe klíčit.

Použití alobalu v péči o krásu

Zřejmě žádnou ženu, která někdy navštívila kadeřnictví, nepřekvapí, že se alobal používá i v oblasti péče o vlasy. Nejčastěji se hliníková fólie využívá při barvení a melírování vlasů. Kromě toho s ním můžete vytvořit i nádherné vlny. Nepotřebujete ani kulmu, ani natáčky. Fólii nastříhejte na širší proužky a zamotejte je do ruliček, abyste na ně mohli namotat jednotlivé prameny vlasů. Konce pak stočte k sobě a zafixujte pírkem, vlásenkou nebo gumičkou.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]