Antimonopolní úřad vyrazil do boje proti vysokým cenám potravin. Posvítí si i na kartely

Fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se chystá na novelu zákona po vzoru Německa a Itálie. Úpravy by měly zajistit regulaci nefunkčních trhů, včetně toho s potravinami.

Zdá se, že se Česká republika opět nechala inspirovat ve světě, konkrétně v Německu a Itálii, které prošly úpravou zákona o ochraně hospodářské soutěže. Zavedly nástroj, jenž by reguloval nefunkční trhy včetně toho s potravinami. Informaci potvrdil v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi Petr Mlsna, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Co by úprava zákona měla přinést

Úprava zákona o ochraně hospodářské soutěže by především měla umožnit určitá regulační opatření pro účastníky trhu. Začít by se mělo u dat o trhu, jejichž shromažďování mají na starosti různé státní úřady, jež ovšem nemají podle stávající legislativy povoleno předávat tato data jiným regulačním úřadům, pouze policii. Z toho vyplývá, že v současné době je pro regulační úřad obtížné se k těmto informacím vůbec dostat, natož aby je mohl dále vyhodnocovat, jak uvádí server Blesk.

Novela zákona by také měla přinést opatření před kartelovými dohodami. Postih za kartel by se měl nyní týkat nejen podniků, ale i samotných fyzických osob. Trest by spočíval v zaplacení pokuty, nebo dokonce i v zákazu činnosti ve statutárních orgánech. Zavést nová opatření je důsledkem „kauzy cukr“, kde vyšetřovatelé úřadu zjistili podezřele vysoké marže v některých obchodních řetězcích. Přestože se v tomto případě kartel nepotvrdil, šetření stále není u konce.

nákup potravin
Fotografie: Freepik

Regulace trhu s potravinami

Cukr byl však pouze začátek, téma vysokých cen potravin je na stole již delší dobu. Proto se příslušný úřad nechal inspirovat například v Německu, kde je možné prostřednictvím soutěžního nástroje regulovat určitou oblast trhu, jak píše web SeznamZpravy. Jinými slovy, nedocházelo by k situacím, kde se ceny potravin derou do astronomických výšin z toho důvodu, že malí obchodníci následují zdražování větších podniků, přestože nebyla porušena soutěžní pravidla.

Mlsna chce především navrátit důvěru v samotný úřad, jeho činnost doposud zpochybňují nejen ministerstvo zemědělství, ale i ministerstvo pro místní rozvoj. O vysokých cenách potravin, které by řetězce mohly ještě snížit, ale nejsou dostatečně motivovány, jsme již psali na SvětěKreativity.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*