Evropská komise nejspíše zakáže tyto oblíbené potraviny! V obchodě si je už nikdy nekoupíte

Fotografie: Phoebe / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Blíží se doba, kdy si možná na chipsech s uzenou příchutí už nepochutnáme. Evropská komise se chystá tato umělá aditiva zakázat.

Evropská komise zvažuje zákaz potravin s uzenou příchutí. Reaguje tak na loňské zjištění Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, který odhalil, že tato aditiva mohou poškozovat DNA. Případný zákaz používání umělých uzených aditiv by měl velký dopad na potravinářský průmysl i spotřebitele. Milovníci uzených chutí se však zatím nemusí obávat. Tyto potraviny z regálů hned tak nezmizí.

Umělý kouř může poškozovat DNA

Evropská komise má v plánu zavést zákaz umělých uzených a kouřových aromat. Ta nezískává potravina tradičním uzením, ale aplikací zkapalněného kouře. Tato změna ovlivní celou řadu potravin na trhu. Jak uvádí server Kupi, tekutý kouř se běžně používá pro přidání specifické chuti do chipsů, sýrů, slaniny, stejně jako do některých druhů polévek a hotových jídel.

Cílem tohoto nařízení je omezení umělých aditiv v potravinách, které často nejsou nejlepší volbou pro zdraví. Už loni v listopadu totiž přišel Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA se zjištěním, že některé složky těchto látek mohou být genotoxické, tedy mohou poškozovat DNA. Mohou také zvyšovat riziko rozvoje patologií, jako je rakovina nebo dědičné choroby.

Nemocná žena byla poslána na pohotovost. Personál kvůli své fatální chybě zapříčinil to nejhorší

Výrobcům musí dát dostatek času na změny

Jak uvedlo TN, loni bylo na trhu takových látek deset. Letos už jich je jen osm, protože si dva výrobci nepožádali o jejich prodloužení. Milovníci uzených příchutí se však prozatím nemusí obávat. I pokud začne zákaz v brzké době platit, bude trvat ještě dlouhou dobu, než takové produkty v regálech nenajdou. Výrobcům musí být poskytnuta dostatečně dlouhá lhůta na adaptaci a vytvoření nových receptur a výrobních postupů.

chipsy
Fotografie: Freepik

Pokud začne toto nařízení platit, stane se Evropská unie prvním trhem na světě, kde budou uzené příchutě v potravinách zakázány. To může mít významný dopad na potravinářský průmysl i spotřebitelské návyky. I řada dalších potravin na pultech může obsahovat přísady, které nejsou zrovna nejzdravější. Na SvětěKreativity si můžete přečíst, jak si z obchodu odnést to nejkvalitnější a nejchutnější mleté maso.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*