Řapíkatý celer jako pomocník při hubnutí i redukci otoků

Fotografie: Freepik

Řapíkatý celer je v české kuchyni dost opomíjený. Přitom se jedná o zeleninu, která má nespočet blahodárných účinků pro lidský organismus. Listy i stonky lze použít při redukční dietě i k redukci otoků končetin.

Jaké látky obsahuje řapíkatý celer?

Řapíkatý celer je přímo nabitý vitamínem A, B, C a E. Také obsahuje mimo jiné železo, vápník, draslík, zinek, sodík a hořčík. Tato nízkokalorická zelenina se hodí na celkovou detoxikaci organismu i hubnutí, protože má odvodňující účinky. Rovněž perfektně stimuluje metabolismus.

Fotografie: Freepik

Účinky řapíkatého celeru

Zde je přehled pozitivních účinků řapíkatého celeru na lidský organismus:

  • Má protizánětlivé vlastnosti, proto je vhodný při onemocnění dýchacích cest. Podpoří odhlenění.
  • Pokud zařadíte celerový džus do každého svého dne (ideálně před konzumaci jídla), můžete předejít vzniku obezity.
  • Díky obsahu vitamínu C posílí řapíkatý celer i váš imunitní systém, což oceníte zejména v podzimním a zimním období.
Fotografie: Freepik
  • Toužíte po mladistvém vzhledu a vypnuté pokožce? Pak zařaďte do jídelníčku řapíkatý celer. Podporuje totiž produkci kolagenu.
  • Řapíkatý celer působí údajně i jako afrodiziakum.
  • A v neposlední řadě posílí nervový systém a vy se tak snadněji obrníte před vznikem depresí či úzkostí a lépe odoláte stresu.
Fotografie: Freepik

Kdy sbírat řapíkatý celer a jak ho skladovat?

Obecně se řapíkatý celer sází na zahradu v dubnu a jeho sklizeň probíhá standardně během měsíce srpna a září. Ke sklizni se přistupuje v případě, že stonky jsou již široké zhruba 2,5 centimetru nahoře a kořen má šířku kolem 8 až 10 centimetrů. Skladovat můžete tuto specifickou zeleninu buď v mrazáku, nebo v soli.

Jak řapíkatý celer zpracovat?

Řapíkatý celer můžete konzumovat jak zasyrova, tak i vařený. Hodí se zejména do zeleninových polévek a také do salátů. Skvěle rovněž nahradí přílohu typu brambory či těstoviny. Tato varianta bude mnohem zdravější a stejně tak chutná. Stonky je vhodné glazovat třeba na másle.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]