Nejlepší tipy na to, jak se efektivně zbavit břišního tuku, který trápí většinu z nás

Chcete-li zhubnout a ztratit břišní tuk, je důležité změnit dosavadní návyky a váš životní styl. To vše může být velmi efektivní a lze ztratit až 2 kg týdně v závislosti na vaší počáteční hmotnosti. K tomu je však důležité, aby přijaté strategie byly dodržovány každý den.

Kromě toho, pokud jste v procesu hubnutí, doporučuje se, abyste se nevážili každý den, abyste zjistili, zda skutečně už konečně hubnete. Vyvolává to v člověku úzkost a může to zásadně ovlivňovat tento proces. V ideálním případě byste se měli zvážit pouze jednou týdně, vždy ve stejnou dobu a pokud jste žena, zohlednit i menstruační období, protože v tom týdnu je normální být trochu oteklejší, zadržovat vodu v těle a mít i nějaké to kilo navíc.

6 tipů, jak zhubnout a ztratit břišní tuk

Jezte pomalu a respektujte sytost

Jíst pomalu umožňuje žaludku říci mozku, že už měl dostatek jídla. Tento signál se objevuje dříve, než je žaludek úplně plný, a měl by být interpretován tak, že říká tělu, že v tuto chvíli již nepotřebuje žádné další jídlo. Avšak ti, kteří mají ve zvyku jíst rychle, si neuvědomují tuto známku sytosti. Jídlo je potřeba si vychutnat v každém okamžiku. Respektování sytosti je jedním z hlavních bodů, jak zhubnout a zabránit nárůstu hmotnosti. Ztlumení žaludku jídlem bohatým na živiny a vlákninu, jako je zelenina, ovoce, libové maso a dobré tuky, je klíčem k hubnutí.

Pijte hodně tekutin

Mezi jídly byste měli pít hodně tekutin, protože to pomůže snížit hlad a zadržování tekutin. Čím více vody vypijete, tím více moči produkuje vaše tělo, a díky tomu se vylučují také toxiny, které brání hubnutí. Co můžete pít: voda, kokosová voda, přírodní šťávy bez přidaného cukru, čaje bez cukru. Co nemůžete pít: slazené nápoje, krabicové nebo práškové džusy, čokoládové a alkoholické nápoje. Požadované množství vody se pohybuje mezi 1,5 a 3 litry denně.

Cvičení

Typ cvičení, které cvičíte, není nejdůležitějším faktorem, ale je to příležitost spalovat kalorie, kdykoli je to možné. Je důležité, abyste cvičili fyzickou aktivitu alespoň 3krát týdně. Existuje několik aktivit a každodenních činností, které můžete vykonávat:

 • Chůze po schodech, namísto výtahu

 • Vystupte o zastávku nebo dvě dříve a dojděte pěšky

 • Běžte na nákup pěšky, dopřejte si procházku

 • Běžte na delší procházku se psem

 • Oběhněte váš blok

 • Poskakujte, než se vám uvaří jídlo na plotně

 • Zatančete si, když vám doma hraje hudba

Jakýkoliv pohyb je vítán. Pokud zapojíte i silové cvičení (činky, pružiny, cvičení s vlastní váhou), zrychlíte tak ještě více metabolismus tím, že zapojíte do práce i svaly, které potřebují energii, kterou si budou brát právě z vašich tuků.

Jezte vše, ale s mírou

Tělo potřebuje veškeré živiny, které může získat, a tak diety, které zakazují sacharidy, způsobí, že se váha krátce poté znovu zvýší. Nejlepší tipy jsou:

 • Vyhněte se konzumaci jednoduchých cukrů – pití slazené kávy, tučného mléka, konzumaci slazených jogurtů, čajů a příliš hodně šťáv

 • Přidejte 1 polévkovou lžíci semen do džusů a neslazených jogurtů, jako jsou lněná semínka, sezamová a chia semínka

 • Jezte 5 kaštanů nebo 10 arašídů denně

 • Vyberte si pouze jeden zdroj sacharidů na jedno jídlo, nejlépe z přírodních potravin: ovoce, brambory, hnědá rýže, fazole, čočka, kukuřice a hrášek

 • Jezte syrový zeleninový salát před obědem a večeří

 • Při obědě a večeři přidejte 1 polévkovou lžíci extra panenského olivového oleje

 • Vyhněte se jídlu po nasycení – zbytečně nezobejte, nemlsejte

 • Vyhněte se jídlu z důvodů emocí, jako je úzkost či smutek.

Během dne jezte ovoce a zeleninu, poskytují spoustu vlákniny a vitamínů, a proto jsou zdrojem zdraví a pomáhají zhubnout a ztratit břicho, protože pomohou s pocitem sytosti. S ovocem to však moc nepřehánějte. Stačí trochu ovoce k snídani nebo na svačinku.

Nenechte se vyhladovět

Pokud se necháte vyhladovět, budete mít tendence sahat po jídlech bohatých na kalorie. Proto mějte raději už vždy předem připravenou svačinu nebo oběd či večeři. Když má člověk hlad, začnou ho přepadat různé chutě a má také tendenci sníst mnohem větší porci jídla, než ve skutečnosti potřebuje.

 • Mějte po ruce vždy hrst ořechů, semínek, čerstvého ovoce, kokosových lupínků apod.

 • V práci si nechte v lednici pro všechny případy vždy jogurt

 • U přípravy večeře nezapomínejte na dostatek zeleniny. Jako večerní jídlo je vhodná například buddhova miska: cizrna, quinoa, čočka, fazole, tofu (zdroj rostlinných bílkovin), avokádo, oříšky nebo semínka (zdravé tuky) a spoustu zeleniny (vitamíny, minerály). Dostanete tak do těla i dostatek vlákniny. Toto jídlo má málo kalorií a skvěle vás zasytí.

Zapisujte si vše, co jíte

Psaní všeho, co jíte po celý den, je také skvělá strategie hubnutí. Díky tomu nabudete větší vědomí toho, co jíte, a tak můžete lépe identifikovat chyby a kde co zlepšit, a změnit své stravovací návyky.

Doporučuje se to dělat každý den a po každém jídle, protože to usnadňuje zapamatování, co bylo zkonzumováno. V potravinářském deníku je důležité uvést, jaký druh jídla, ať už oběd, snídani, svačinu nebo večeři, čas jídla, konzumované jídlo a množství. Ze začátku vám pomůže kuchyňská váha, než získáte cca přehled. Zapisujte si i vaše pohybové aktivity. V podstatě hubnutí není nic jiného, než si pohlídat příjem a výdej.

Obrázky: pixabay.com