Příznaky onemocnění ledvin, které byste neměli nechat bez povšimnutí

Fotografie: Depositphotos

Ledviny jsou párovým tělním orgánem. Když vše v organismu běží, jak má, ani o nich nevíte. Pokud se objeví zánět, bolest ledvin vás obvykle vyžene k lékaři.

Pro zdravý život jsou ledviny nezbytností. Filtrují krev a odvádějí z ní škodlivé látky z těla pryč. Je tedy zřejmé, že když nebudou fungovat správně, dříve nebo později se přidruží zdravotní potíže. Onemocnění ledvin je třeba nepodceňovat, protože se jedná mnohdy o velmi závažné stavy. Někteří pacienta končí v důsledku selhání tohoto orgánu na celoživotní dialýze, potvrzuje lékařka Alana Biggers.

Jaké jsou příčiny vzniku onemocnění ledvin

Ke vzniku nemoci ledvin může dojít poruchou imunitního systému, infekcí i toxiny, které se do těla dostaly nejčastěji jídlem. Onemocnění ledvin bývá získané nebo dědičné a dále ho rozlišujeme na akutní a chronické. Jsou také přidružené nemoci, které stav ledvin zhoršují. Sem patří zejména cukrovka a vysoký krevní tlak.

Fotografie: Freepik

Hlavní příznaky, které značí, že se s ledvinami něco děje

Při onemocnění ledvin se objevuje bolest v dolní části zad – v bedrech. Ta bývá doprovázena i bolestivým močením. Selhání ledvin se ale může ozývat i prostřednictvím problémů s pokožkou, která svědí a je suchá.

Pokud dochází k poruše funkce ledvin, neodchází z těla toxiny, které se pak někde hromadí, a vznikají otoky. Změní se i barva moči – většinou ztmavne, což je signálem pro návštěvu urologa. Nemocné ledviny se hlásí i vysokým krevním tlakem.

Fotografie: Freepik

Jak se onemocnění ledvin diagnostikuje

První kroky pacienta s problémy ledvin povedou k praktickému lékaři, který nařídí urologické vyšetření. Je třeba rozlišovat akutní a chronické obtíže. K těm akutním patří zejména zánět ledvin nebo ledvinové kameny.

Závažnější je však chronické selhání ledvin jako důsledek dlouhotrvajících a neléčených problémů s ledvinami. Důležité je provést krevní testy na přítomnost močoviny a krevního kreatinu, které jsou příznakem špatné funkce ledvin. Biopsie dokáže rozpoznat podstatu a rozsah poškození ledvin.

Fotografie: Depositphotos

Jak předcházet vzniku onemocnění ledvin

O ledviny je třeba se starat a dopřát jim dostatek tekutin. Škodí jim chlad, proto hlavně v zimě je třeba dbát na správné oblékání, aby ledviny byly v teple. Ledvinám neprospívají tučné a smažené pokrmy, přemíra sladkostí, různá slaná dochucovadla, konzervy, uzeniny ani instantní pokrmy. Na místě je také omezit spotřebu černé kávy nebo pití kofeinových nápojů. Onemocnění ledvin vzniká často v důsledku obezity. V tom případě je nutné něco udělat se svou hmotností.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]