Barva moči říká, kolik vody by měl člověk vypít. Mimo to vysílá i signály o nemocech

Fotografie: scientificanimations / Creative Commons / Attribution 2.0

Výrazně jiná barva moči může mít banální příčinu, ale může být také projevem nějakého závažného onemocnění. Zjistěte, kdy je dobré se poradit s lékařem.

Základní barva moči se pohybuje na škále žluté barvy, od průhledné až po téměř hnědou. Zbarvení moči do žluta je způsobené kombinací zelené žluče a žlutého barviva bilirubinu, které vzniká rozpadem červených krvinek. Kromě žlutých odstínů se však můžete setkat i s velmi neobvyklými barvami, jako je modrá, zelená nebo černá. Čím je to způsobené a opravdu musíte k lékaři? Více prozradila doktorka Avi Varma.

Zdravá moč při dobré hydrataci je světle žlutá

Běžná zdravá moč může zahrnovat několik odstínů na škále žluté barvy. Sytost žluté barvy nám především říká, jak moc je organismus zavodněný. Je-li moč téměř průhledná, značí to vysokou hydrataci. Přestože dodržovat pitný režim je zdraví prospěšné, nic se nemá přehánět. Příliš mnoho tekutin může zbytečně zatěžovat ledviny, které jsou hlavním filtračním orgánem.

Naopak tmavě žlutá až hnědá moč poukazuje na dehydrataci a v tomto případě je potřeba příjem tekutin zvýšit. Při dlouhodobé dehydrataci hrozí onemocnění nebo poškození ledvin. Zpozornět byste měli především ve chvíli, kdy se běžné odstíny žluté změní na úplně jinou barvu. Tady je dobré vědět, co to může znamenat a kdy jít k lékaři.

Oranžová, modrá a zelená barva

Tato barva moči vás možná vyděsí, ale většinou má banální příčinu. Oranžová barva je většinou způsobená betakarotenem, který je obsažen v mrkvi. Modrá i zelená barva jsou většinou způsobeny potravinářskými barvivy, ale na vině mohou být i některá antibiotika, antihistaminika, antidepresiva nebo léky na snižování žaludeční kyseliny.

Testovací proužek a moč
Fotografie: Freepik

Červená nebo růžová barva moči

Toto je chvíle, kdy byste měli zpozornět. Nejprve si ujasněte, zda jste nekonzumovali potraviny obsahující červené barvivo, jako je řepa, rebarbora, borůvky, ostružiny nebo potravinářská barviva. Pokud jste nic z toho nejedli, ani jste nezačali užívat nové léky, měli byste stav konzultovat se svým lékařem. Může se jednat o přítomnost krve v moči, která může značit banální zánět, ale může také poukazovat na nádor, ledvinové kameny, cysty a další.

Černá barva moči

Černá barva jistě vyděsí každého, ve většině případů je však opět způsobená konzumací určitých potravin nebo léků. Především fava fazole, rebarbora, lékořice nebo aloe vera mohou takto moč zabarvit. Dále se může vyskytnou, pokud užíváte doplňky obsahující železo. V některých případech se však může jednat o příznak vnitřního krvácení. V případě tmavě hnědé barvy pak může být na vině onemocnění jater nebo ledvin.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*