Signály, kterými vaše tělo prosí o více vody aneb první příznaky dehydratace

Lidské tělo se skládá z více než 60 procent z vody, což je velké množství. Pokud chceme, aby naše tělo fungovalo jak má a zdraví nám sloužilo, musíme mu zabezpečit neustálý příjem vody. Už jen při ztrátě 1,5 procenta tekutin můžeme začít hovořit o dehydrataci.

Přijímáme-li tekutiny až v okamžiku, kdy cítíme žízeň, volají již naše buňky o pomoc. V létě potřeba zásobování těla vodou ještě narůstá. Existuje několik signálů, jak poznáme, že naše tělo pláče po doušku vody. Když se naučíte poslouchat své tělo, většinou není problém poznat, kdy je čas doplnit tekutiny. Díky tomu se vyhnete následkům dehydratace a nebudete své tělo stresovat.

Touha po sladkém

Za touhou po sladkém nemusí stát jen nezkrotné chuťové pohárky. Za těmito chutěmi se většinou skrývá žízeň. Když nemá tělo dostatek tekutin, vysílá signály podobné, jako když máte hlad. Rychleji totiž využívá uskladněnou glukózu a vy pak cítíte, že máte chuť na sladké. Než tedy sáhnete po nějaké laskomině, zkuste vypít sklenici čisté vody. Pokud vás chutě na sladké nepřejdou, dejte si ještě vlažný ovocný čaj.

Šupinatá a suchá pokožka

Šupinatá, suchá, svědivá pokožka může být sice důsledkem používání nevhodné kosmetiky, ale také se za tím může skrývat špatná životospráva včetně zanedbaného pitného režimu. Na pokožce se dehydratace podepíše, ať už chcete nebo ne. Ženy, které pijí málo tekutin, mívají i brzy vrásky. Pro krásnou a zdravou pleť je dostatek vody klíčový faktor.

Zhoršená nálada

Úbytek energie, náhlá únava, zhoršená nálada a bolesti hlavy jsou známkou toho, že málo pijete. Nedostatek tekutin v organismu narušuje funkci nervové soustavy. Tělesné procesy, jež zaručují vyrovnání hladiny hormonů a stabilní psychiku, mohou být nedostatkem tekutin narušeny. Výsledkem je pak špatná nálada a potíže ovládat své emoce. Dostavit se může také slabost a rozmlžené vidění.

Křeče a napětí svalů

Dehydratace zpomaluje cirkulaci krve v těle. Do svalů se pak nedostává tolik kyslíku a důležitých živin (zejména minerálů) a dochází ke křečím a svalovému napětí. Vodu je nutné doplňovat zejména při fyzické námaze (cvičení) a s spolu s vodou je dobré zajistit i dostatek sodíku a hořčíku.

Barva moči

Že málo pijete můžete poznat také podle zabarvení vaši moči. Tmavá moč, která jde navíc i cítit je známkou toho, že přijímáte málo tekutin. Moč by měla být co nejsvětlejší a neměla by silně zapáchat.

Špatné trávení

Nedostatek vody ovlivňuje i trávení, jelikož se zhoršuje zpracovávání potravy. Mimo to se může dostavit i problém se stolicí nebo zácpa. Dostatečné pití vody přivede zase vše do normálu.

Obrázky: pixabay