Zcela jasné příznaky, které vás upozorní na vážné problémy s ledvinami. Zaregistrujte je včas

Fotografie: Freepik

Podle lékařů má každý desátý Čech špatně fungující ledviny. Bohužel mnoho pacientů o tom ani neví, a proto je dobré sledovat tyto příznaky, říká doktorka Elaine K. Luo.

Ledviny jsou v těle více než důležité. Jedná se o párový orgán, který pomáhá čistit krev od odpadních látek, jež následně vyloučíme močí. To však není jejich jediná práce, navíc produkují hormon podporující krvetvorbu a podílí se na tvorbě a vstřebání vitamínu D. Jak jistě víte, tento vitamín je více než důležitý pro pevné kosti a správně fungující metabolismus. A stejně tak i pro pevný imunitní systém. Pokud ale ledviny nefungují tak, jak by měly, mohou se dostavit následující potíže.  

Obsáhlé otoky končetin

Jestliže ledviny nezvládají filtrovat toxiny, ruce, nohy, ale i jiné části těla, jako jsou kotníky, víčka či celý obličej, vám mohou otékat. Právě otoky jsou nejčastějším a hlavním ukazatelem, že orgán nefunguje tak, jak by měl. Někdy otečou pouze kotníky a lidé otok zaměňují s únavou nebo s důsledkem delší procházky. I v takovém případě se však mějte na pozoru.

Fotografie: iStock

Potíže spojené s močením

Nejen samotné močení, ale i změny s ním spojené jsou při potížích s ledvinami poměrně časté a typické. Varovat by vás mělo neustálé nutkání močit, tmavá moč a její malé množství. Často se také stává, že vás nutkání budí během noci, kdy se nejvíce vyskytují bolesti, řezání a krev či velmi zakalená moč. 

Fotografie: Freepik

Projevy na kůži

Při zhoršené funkci ledvin se mohou projevovat také potíže s pokožkou. Kůže může být nadměrně suchá, zarudlá, loupající se, a může se vyskytovat dermatitida a ekzém.

Na obličeji se vám mohou objevit i vřídky připomínající akné. V případě, že vzniklé kožní potíže mažete mastičkami, ale nezabírají vám, se může jednat o potíže s ledvinami. Nemeškejte a poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Fotografie: Freepik

Dušnost i kvůli ledvinám

Potíže s dušností se nevyskytují pouze u onemocnění plic, ale také u ledvin. Ovšem celkově to má velmi úzkou spojitost. Kvůli jejich špatné a nedostatečné funkci se může tekutina hromadit v plicích. Tyto příznaky jsou většinou spojené při těžkém onemocnění ledvin. Obvykle se projeví i anémie spojená s únavou a slabostí či dýchavičností. 

Fotografie: Freepik

Kovová chuť v ústech

V případě onemocnění se zvyšuje nahromaděná hladina močoviny v krvi, která se může objevit jako nepříjemný zápach z úst připomínající čpavek. Vy ale máte pocit železité chuti. Stejně tak na špatně fungující ledviny mohou upozornit křečovité a silné bolesti v oblasti kříže, dolní části zad a třísel.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]