Tvar postavy může vypovědět mnoho o vašem zdraví

Tvar těla je závislý především na genetických dispozicích, životním stylu, hormonální rovnováze, množství pohybové aktivity. Také jej ovlivňují například i stresové situace, či skladba jídelníčku. Nejlepším ukazatelem ideální hmotnosti je výpočet pomocí takzvaného BMI (body masse index), nebo také pomocí WHR (poměr obvodu pasu a boků).

Jaké tvary postavy existují?

Dle rozložení tuku v těle můžeme rozdělit tvar postavy na:

  • Jablko: váha se hromadí především kolem boků a v oblasti břicha. V horní polovině těla jste širocí a ve spodní polovině hubení. Někdy se může i zdát, že končetiny jsou vůči tělu štíhlejší. U mužů je tento typ postavy velice častý, hlavně v případech, kdy popíjejí často pivo, či jiné alkoholické nápoje a vytvoří se jim tak „pivní břicho“. S věkem se samozřejmě postava přirozeně vyvíjí. U obou pohlaví stejně vzhled postavy ovlivňují hlavně zhoršené stravovací návyky, mnoho stresu, minimum pohybové aktivity. Lékaři tvrdí, že lidé s tvarem postavy jablko mohou mít zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva, nebo prsu. Také jsou ohrožení více kardiovaskulárními nemocemi, cukrovkou a vysokým krevním tlakem.
  • Trojúhelník: lidé s trojúhelníkovým tvarem postavy mají široká ramena, úzký pas a celkově mají poměrně atletickou postavu. Tito jedinci většinou nemají problém s metabolismem, ten u nich funguje velice dobře. Také poměrně efektivně a rychle hubnou. Je u nich ale větší ohrožení osteoporózou.
  • Hruška: ti, co postavou připomínají hrušku, mají často objemnější dolní polovinu těla než tu horní. Tuk má tendence se tedy shromažďovat v oblasti stehen, hýždí a boků. Tento tuk je tedy méně nebezpečný než ten u typu jablko, kde se ukládá kolem pasu. Lidé s tímto typem postavy budou mít větší riziko vzniku osteoporózy a také celulitidy. Také je složitější pro tyto lidi hubnout, musí tak vynaložit větší úsilí. Typ postavy hruška je typický spíš u žen, které může tuk v dolní polovině těla ohrožovat i rakovinou prsu, proto by měly chodit na pravidelné prohlídky a kontrolovat se i samotné.
  • Obdélník: lidé s tvarem postavy obdélník, mají tuk po celém těle rovnoměrně rozložený. Obvykle jim také chybí pas. Mají dobrý metabolismus, avšak hůř hubnout, proto je nutné hlídat příjem kalorií.

Jaký pohyb a strava jsou vhodné pro tvar postavy jablko

Vhodné je plavání, jízda na kole, jogging, silový trénink a kardio cvičení. Jíst by měli potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu a omezit příjem uhlohydrátů. Doporučuje se vynechat rovněž bílé pečivo, sladkosti a jíst více zeleniny a ovoce. Skvělým pomocníkem pro zrychlení metabolismu je například chilli, nebo česnek.

Jaký pohyb a strava jsou vhodné pro tvar postavy trojúhelník

Cviky soustřeďte hlavně na dolní polovinu těla, tudíž jsou vhodné dřepy, které posílí stehna a hýždě. Co se týká stravy, měli by lidé s postavou ve tvaru trojúhelníku konzumovat více bílkovin a zařadit do jídelníčku i ryby a drůbež.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]