Vysoký krevní tlak nebolí a většina lidí neví, že ho má. Jasné příznaky na něj ale upozorňují

Fotografie: Getty Images

Velmi nepříjemným a potenciálně hodně nebezpečným zdravotním problémem je rozhodně vysoký krevní tlak. Pokud krev pulzuje o příliš vysokém tlaku a srdce je nuceno usilovně pumpovat víceméně neustále, dochází ke značnému namáhání a opotřebení. Odtud je již kousek k rozvoji některých problémů, jako jsou mrtvice, infarkt či poškození cév.

Užívání léků na vysoký tlak přitom dnes není vůbec nic výjimečného a jde o elegantní pomoc při tomto problému. Podle čeho ale poznáte, že můžete trpět na vysoký tlak? Pomohou následující ukazatele.

Skryté onemocnění

Pro odhalení hypertenze je potřeba dobře znát případné příznaky. Ještě lepší metodou je však měření krevního tlaku pomocí tlakoměru. Tomuto jednoduchému úkonu budete vystaveni víceméně při každé preventivní prohlídce u lékaře, což je další důvod, proč je neodbývat. Pořídit si navíc můžete také skladný vlastní tlakoměr pro orientační měření během dne.

Fotografie: Freepik

Některé příznaky závažnější hypertenze

Zvláštní pozornost věnujte svému zdravotnímu stavu hlavně ve chvíli, kdy pociťujete některý z následujících příznaků. Může jít totiž o varování těla, že se potýkáte s příliš vysokým krevním tlakem a je potřeba daný problém řešit.

  • Bolesti hlavy
  • Závratě a motání hlavy
  • Obtížné dýchání
  • Zarudnutí a červené skvrny
  • Bolesti na hrudi
  • Krvácení z nosu
Fotografie: Freepik

Jakmile budete pozorovat jeden či dokonce více z uvedených příznaků, na nic nečekejte a navštivte svého lékaře. Díky preventivní prohlídce je totiž možné včas odhalit celou řadu potenciálně velmi nebezpečných problémů.

Jaké mohou být důvody vysokého tlaku?

Možná se ptáte, co stojí za tím, že se u vás objevily problémy s vysokým krevním tlakem. Většinou jde o kombinaci hned několika faktorů. Velký vliv má genetika, kdy si náchylnost k hypertenzi zkrátka zdědíte od rodičů.

Fotografie: Freepik

Zvyšování krevního tlaku také bývá souvislost se stárnutím organismu, kdy některé orgány přestávají fungovat s takovou efektivitou, což se tělo snaží kompenzovat právě vyšším tlakem. Často bývá hypertenze jedním z doplňkových příznaků u jiných onemocnění.

O zvýšené riziko, že se budete trápit s vysokým krevním tlakem, se však můžete zasloužit také sami nevhodnou životosprávou. Málo pohybu, příliš soli v jídle a nadváha jsou jasnými faktory, které mohou znamenat, že budete trpět vysokým krevním tlakem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]