Nevinné projevy nesnášenlivosti lepku: Zrádný problém, který vás může trápit, aniž byste o tom věděli

Fotografie: Depositphotos

Je možné, že trpíte nesnášenlivostí lepku a ani o tom nevíte. A právě na to se vás budou snažit upozornit tyto příznaky.

Intolerance lepku je dokonce označována jako zabiják, který svou práci vykonává tiše, ale účinně. Ve skutečnosti je lepek tak nebezpečný, že může dokonce způsobit chronické poškození lidského těla. Proto je třeba, aby člověk věděl, jestli náhodou tímto problémem netrpí. A možná vám s tím pomůže několik těchto příznaků. Více popsala lékařka Katherine Marengo.

Gastrointestinální potíže

Tyto příznaky se týkají především střev, takže vás postihne nevolnost, nadýmání, průjem, bolest břicha a dokonce i zácpa. Lidé si tyto příznaky často spojují s jinými nemocemi. A pacientům byl dokonce několikrát špatně diagnostikován syndrom dráždivého tračníku. Takže na toto si dejte rozhodně pozor.

Nevysvětlitelné změny hmotnosti

Nesnášenlivost lepku může vést jak ke ztrátě hmotnosti, tak k nárůstu hmotnosti bez zjevného důvodu. To bývá způsobeno hlavně zánětlivými procesy na buněčné úrovni a metabolickými poruchami. Náhlá změna hmotnosti může samozřejmě doprovázet i další nepříjemná onemocnění. Ale s intolerancí lepku může být také spojována.

Hormonální nerovnováha

Mezi nesnášenlivostí lepku a hormonálními poruchami existuje přímá souvislost, která se může projevit například jako nepravidelný menstruační cyklus, náhlé výkyvy hmotnosti, PMS nebo poruchy spánku. Jsou způsobeny nesnášenlivostí lepku a zvyšují se v období dospívání, těhotenství a nebo menopauzy. Tyto příznaky jsou logicky rozpoznávány hlavně u žen.

Fotografie: Pexels

Problémy nervového systému

Lepek zvyšuje zánět a propustnost střev. V důsledku toho mohou příznaky intolerance lepku zahrnovat také problémy s koncentrací, deprese, úzkost, nespavost a nebo únavu. Také jsou lidé, kteří trpí na nesnášenlivost lepku, náchylnější na silné migrény.

Problémy s pletí a nehty

Pokud se vám často tvoří opary a další různé vyrážky a nebo jste u sebe zpozorovali roztřepené konečky, může to být také tímto problémem. Příznaky zahrnují svědění a vyrážky, které se mohou objevit na rukou, trupu, obličeji, hýždích, loktech a vlasové pokožce. Dalším příznakem jsou oslabené nehty, které se snadno lámou.

Špatný stav zubů

Při nesnášenlivosti lepku se snižuje vstřebávání základních prvků a minerálů ve střevě. To platí i pro vápník. Kvůli tomu se mohou častěji objevovat kazy v zubech, i když o ně pečujete, jak nejlépe to umíte. I to může být úzce spojeno s intolerancí lepku.

Fotografie: Pexels

Autoimunitní onemocnění

Mnoho lidí s autoimunitními onemocněními má v anamnéze nesnášenlivost lepku. Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém po vstupu lepku napadá vlastní střevní buňky. Je velké riziko, že později budete trpět onemocněním jater a nebo Crohnovou chorobou.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*