Určité příznaky se nevyplácí podceňovat. Mohou značit, že se blíží mrtvice

Nikdy nepřijde z ničeho nic. Vždy dá tělo vědět, že se mrtvice blíží. Stačí se na chování těla soustředit a nepodceňovat tyto příznaky. V tu chvíli zjistíte, že s vámi není něco v pořádku. Následný postup by měl být celkem jasný. Je třeba neprodleně vyrazit k lékaři, který provede příslušné testy, nasadí léčbu a může si vás i nechat v nemocnici na pozorování. 

Ochrnutí

Později se skutečně mohou objevit projevy, které vám znemožní chodit a nohy vás jednoduše přestanou poslouchat. Na počátku ale bude spíše stav, kterým je ochrnutí obličeje. Najednou se může jevit jako zkroucený, bez známek mimiky. Někdy může dojít k tomu, že se zakřiví také ústa. Koutky mohou směřovat dolů, nebo se může objevit také tvar pusy do písmene „o“.

Problémy se zrakem

I ty mohou naznačovat, že se blíží mrtvice. Může dojít jak k celkovému zhoršení vašeho vidění, tak může docházet i k tomu, že se začne měnit vaše zorné pole. Na to pozor i ve chvíli, kdy například řídíte auto. Můžete řadu věcí přehlédnout.

Závratě

Ty napovídají, že se může blížit mrtvice. Najednou se vám zatočí hlava a vy začnete vrávorat. Později může dojít dokonce i k tomu, že vážně spadnete. Toto všechno může být klidně doprovázeno i ztrátou vědomí. V tu chvíli se nerozezná, zda byla původem pádu závrať, nebo druhý problém. Každopádně oba dva na mrtvici ukazovat mohou.

Nevolnosti

Nejsou až tak běžné u mužů, ale objevují se hlavně u žen. Samozřejmě je třeba nejprve vyhodnotit, z čeho daná nevolnost je. Může jít o jídlo, počasí, teplotu a další věci. Pokud stav nemá logické vysvětlení, raději volejte lékaře.

Na pomoc je velmi krátká doba

Pozor na fakt, že tyto příznaky mrtvice je třeba řešit v podstatě okamžitě. Lékaři se shodují na tom, že lékařská pomoc by měla přijít nejdéle do 15 minut od daného příznaku. Jinak už může být dokonce pozdě.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]