Co dělat, když srdce vypoví službu a nastane jeho zástava. Naučte se správně poskytnou první pomoc, nikdy nevíte, kdy se bude hodit

Fotografie: Depositphotos

Srdce je bezesporu životně důležitý orgán. Pomocí něj se krev distribuuje do ostatních orgánů i tepen a žil v našem těle. Avšak vlivem různých příčin může nastat i jeho zástava, která ohrožuje dotyčného na životě. Jak můžete v takovém případě pomoci? Určitě rychlým konáním, tedy srdeční masáží.

Proč k srdeční zástavě dochází?

Nejprve si řekněme, proč k zástavě srdce vlastně dochází. Až v 90 % případů je důvodem přidružená kardiovaskulární nemoc. Například u dospělých lidí bývá příčinou srdeční zástavy komorová fibrilace, což je komplikace infarktu myokardu. Projevuje se nejčastěji vystřelujícími bolestmi do levé paže, silnou bolestí na hrudi a stísněným pocitem. Další častou příčinou zástavy srdce bývá rozsáhlé krvácení vlivem úrazu či samotný vážný úraz, obstrukce dýchacích cest, intoxikace anebo stav po tonutí.

Fotografie: Freepik

Jak reagovat, pokud najdete člověka v bezvědomí?

Pakliže uvidíte na ulici či kdekoliv jinde někoho, kdo nejeví známky života, musíte ihned zasáhnout. Srdeční zástava může totiž postihnout kohokoliv, kdekoliv a v kterémkoliv věku. Proveďte tedy kontrolu dýchání (zjistíte nakloněním nad ústa anebo položením ruky na hrudník). Také zmapujte, jestli má dotyčný hmatný pulz (na vnitřní straně zápěstí pod palcem anebo na krku). Pokud je výsledek takový, že postižený nedýchá a nenahmatali jste mu ani pulz, je nutné zahájit srdeční masáž.

Každá minuta je vzácná, proto neustávejte v resuscitaci, dokud nepřijde někdo, kdo by vás vystřídal. Lékaři a záchranáři používají v mnoha případech i defibrilátor. Pokaždé pak volejte záchrannou službu a neodcházejte od dotyčného do jejího příjezdu, i když má slabý pulz a dýchá.

Fotografie: Freepik

Pomoc člověku v bezvědomí podrobněji

Nevíte si přesně rady, jak přesně postupovat, pokud najdete člověka bezvládně ležícího na zemi? Zde je výčet kroků, podle nichž byste měli postupovat:

  • Nejprve se přesvědčte o tom, zda postižený dýchá a má hmatný tep. Hned potom volejte 155, tj. záchrannou službu.
  • Pokud nejeví známky života, měli byste zahájit srdeční masáž, ovšem dotyčný musí při této činnosti ležet na tvrdé podložce nebo na zemi.
  • Dále zkontrolujte, zda má postižený čisté dýchací cesty. Mírně zakloňte jeho hlavu dozadu a otevřete ústa.
Fotografie: Freepik

Jak zahájit srdeční masáž?

Dále je nutné po předešlých krocích co nejdříve zahájit srdeční masáž. Postupujte tedy takto:

  • Klekněte ti na tvrdou podložku nebo zem hned vedle člověka v bezvědomí.
  • Poté odstraňte oblečení z hrudníku.
  • Jednu ruku položte do středu hrudi a poklaďte na ní druhou.
  • Paže jsou natažené a ramena nad postiženým.
  • Proveďte stisk do hloubky až 5 centimetrů celou svou vahou. Po každém stlačení uvolněte hrudní kost.
  • Frekvence stlačení by měla být 100 za minutu.
  • V srdeční masáži neustávejte, dokud nemáte střídání v podobě jiného laika anebo záchranáře.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]