Překvapivé výhody borůvek pro zdraví a krásu

Borůvky jsou malé, sladké, chutné a vysoce výživné. Rozhodně patří mezi superpotraviny s mnoha přínosy pro lidské zdraví. Jsou velmi oblíbené u sportovců a příznivců zdravého stravování. Uvítáte je také v době, kdy se snažíte hubnout a škrtáte ze seznamu jídel i sladké a kalorické ovoce. Pojďme se společně podívat, jak prospěšné borůvky jsou.

Bojují proti předčasnému stárnutí

Nejenže si na nich báječně pochutnáte, ony přinášejí i spoustu výhod v oblasti zdraví a krásy. Borůvky mají vysoký obsah antioxidantů, které mohou chránit pokožku před poškozením a podporovat hojení pokožky.

Konzumace 1 šálku (150 gramů) borůvek denně souvisí se zlepšením zdraví a oběhu srdce, což pomáhá dodávat pokožce důležité živiny a kyslík.

Lepší produkce kolagenu

Borůvky mají vysoký obsah antokyanů, které mohou podporovat syntézu kolagenu. Navíc 1 šálek (150 gramů) poskytuje cca 19% denní potřeby vitaminu C. Vitamin C hraje zásadní roli při produkci kolagenu , což je důležité pro silnou a zdravou pokožku. Působí také jako přírodní antioxidant, který chrání kolagen ve vaší pokožce před poškozením.

Podporují hojení ran

Když je pokožka poškozena, dochází k vysoké hladině volných radikálů. Konzumovat borůvky může podporovat hojení ran díky vysoké hladině antioxidantů a vitamínů C a K.

Fotografie: Pixabay

Další zdravotní výhody

  • Snižují zánětlivé onemocnění kůže (akné)

  • Podporují zdravý střevní mikrobiom – vynikající zdroj vlákniny

  • Mohou pomoci při lupénce a ekzémech

  • Zpomalují stárnutí nejen pokožky, ale i mozkových buněk

  • Posilují imunitní systém

3 tipy na zdravé borůvkové dobroty

Smoothie: borůvky, banán, kokosový jogurt 4 polévkové lžíce a kokosové mléko podle potřeby. Vše společně rozmixujte

Nepečený cheesecake: tvaroh, borůvky, med, šťáva z citronu, želatina nebo kokosový olej a sušenky. Na dno formy vyskládejte sušenky a zalijte krémem z tvarohu, kde rozmixujete borůvky, med, šťávu z citronu a přidáte buď kokosový olej nebo želatinu, aby krém v lednici hezky ztuhl

Borůvková zmrzlina: rozmixujte borůvky a smíchejte s kokosovou smetanou. Pokud chcete ve zmrzlině kousky borůvek, stačí je jen rozmačkat vidličkou. Pro sladší chuť můžete přidat med nebo navíc i rozmixovaný/rozmačkaný banán. Nalijte do nanukových formiček nebo misky a dejte zamrazit. Místo kokosové smetany můžete použít jogurt

Úvodní Fotografie: Pixabay