Každý, kdo chce trvale zhubnout, by se měl naučit důležitá pravidla stravování

Fotografie: Freepik

Proces hubnutí je jen málokdy jednoduchý. Mnohdy si ho však sami ztěžujeme zcela zbytečnými chybami či jednoduše neznalostí.

Bezpečná a udržitelná cesta ke zdraví a perfektní postavě bývá jen málokdy přímočará. Staví nám do cesty různá omezení a povinnosti. Leckdy však stačí vsadit na několik osvědčených triků a uvidíte, že se vás přebytečné kilogramy pustí skoro dobrovolně. Musíte jen najít soulad se svými vnitřními biorytmy a pochopit, jak vaše tělo vlastně funguje.

Kdy jsou naše střeva nejaktivnější?

Podle odborníků je to mezi 6-10 hodinou dopolední. Právě v této době je proto nejlepší snídat, respektive přijímat první jídlo dne. Trávení doporučujeme nastartovat skleničkou teplé vody s citronem. Pokud ji ovšem nalačno nesnesete, dopřejte si ji až po jídle. Lžička medu pak pomůže stimulovat funkci jater a střev. Uvidíte, jak vám prospěje.

Fotografie: Pixabay

Co a jak snídat?

Vybírejte si produkty s velkým obsahem bílkovin. Typicky jde o vejce, šunku, luštěninové pomazánky, cereální kaše, celozrnné pečivo apod. Bílkoviny patří mezi základní stavební materiály našeho těla, a navíc nerozkolísají hladinu cukru v krvi. Nemůže se vám tedy stát, že budete mít po vydatné snídani zase brzy hlad.

Na nízkotučné náhražky zapomeňte

Pokud to myslíte s redukcí hmotnosti opravdu vážně, pak na všechny „light“ výrobky zapomeňte. Až příliš často je v nich totiž nízký obsah tuku kompenzován škrobem, solí apod. Tuk je zkrátka a dobře nositelem chuti, a pokud chybí, musí ho výrobci něčím nahradit, aby byl celý produkt poživatelný. V konečném součtu je pak označení „light“ vlastně jenom taková vějička.

Fotografie: Pixabay

Kdy si dát svačinu? Tehdy, když pracuje slinivka

Její činnost se rozbíhá mezi 9.-13. hodinou. Vyvarujte se v tomto čas nějakých těžkých jídel, místo toho vsaďte spíše na lehčí svačinky. Zeleninový salát, jeden plod ovoce apod. Budou zcela jistě tím pravým. Skvělý je také jogurt, doplněný o nízkosacharidové pečivo, semínka, banán, ořechy apod. Jen samotný vás bohužel příliš nenasytí.

Poledne není tou pravou dobou pro oběd – posuňte ho

Mezi 13. a 15. hodinou se opět rozbíhají vaše střeva a právě v tomto čase je tedy nejlepší dopřát si pořádný oběd. Naše tělo také produkuje enzymy, jež nám pomáhají trávit cukr a škrob, takže se nemusíte bát příloh nebo menšího dezertu. Právě teď je pro něj ideální příležitost. Navíc vás díky tomu později nepřepadnou chutě ve chvíli, kdy na strávení sladkého jídla už vaše tělo nebude připravené.

Fotografie: Pixabay

Dopřejte si také krátký půst, vyplatí se to

Mezi 16. a 17. hodinou se probouzejí k aktivitě naše potní žlázy a močový měchýř. Byl by tedy nesmysl zatěžovat ještě náš trávicí systém. Předchozí jídla si proto naplánujte tak, abyste během tohoto času nemuseli jíst. Hojná konzumace nápojů je naopak povolena, jen se pokud možno vyvarujte kávy (a samozřejmě sladkých limonád).

Přichází čas na lehkou večeři

A co se v našem těle děje mezi 17. a 19. hodinou? Naše tělo se sice již pomalu ukládá k odpočinku, ovšem trávicí procesy ještě běží. Dopřejte si tedy lehkou večeři, v níž budou převažovat lehce stravitelná jídla a bílkoviny. Jen samotný zeleninový salát tedy nestačí, nakrájejte si do něj kousek sýra nebo si dopřejte zálivku z bílého jogurtu. Zasytí vás mnohem lépe.

Fotografie: Unsplash

Měli bychom na večer ještě jíst?

Pokud se právě nechystáte na dlouhý pracovní maraton, pak až do rána zavřete ledničku na zámek. Naopak doporučeny jsou nejrůznější bylinkové čaje, které v případě potřeby pomohou zahnat pocit hladu. Ale nebojte se, jak mile si vaše tělo na tento režim zvykne, všechny nepříjemné projevy odezní.

Od 21. hodiny také dochází k tvorbě spánkového hormonu melatoninu, přičemž jeho tvorba graduje až do půlnoci. Pokud se vám tedy během této doby nepodaří z jakéhokoliv důvodu uložit ke spánku, budete mít pravděpodobně později problém usnout a kvalitně si odpočinout.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]