Dna jako strašák dnešní doby postihuje vysoké procento lidí. Jak ji poznat a předcházet

Fotografie: Freepik

Dna je v podstatě specifický druh artritid. Nemoc je způsobená nadměrným hromaděním kyseliny močové v organismu. Je to v podstatě porucha metabolismu purinů. Kyselina močová je produktem purinů, které se vyskytují v určitých typech potravin. Častěji dnavá nemoc postihuje muže, a to až z devadesáti procent případů. U žen se může objevit dna kolem období klimakteria.

Rozeznáváme dnavou nemoc akutní a pak i chronickou. Projevuje se především zarudnutím, otokem a bolestí kloubů, nejčastěji na dolních končetinách v oblasti palce.

Jak se projevuje dnavá nemoc?

Mezi ty nejčastější příznaky dnavé nemoci patří:

  • hyperurikémie: je zvýšené množství kyseliny močové v krvi, primárně ji ošetřující lékař zjišťuje pomocí odběrů při pozitivní anamnéze v rodině, či již evidentních projevech dnavé nemoci, někdy se odběry provádí i v rámci preventivních prohlídek
  • bolestivost a otoky palce u nohy: objevují se především v nočních hodinách, v kloubech probíhá krystalizace a ukládání usazenin v souvislosti s kyselinou močovou, jedná se o množství, které ledviny nedokázaly zpracovat
  • v poslední fázi dochází k zánětu palce a jeho zarudnutí: což je pro dotyčného velice nepříjemné, často i bolestivé, kloub palce pálí a otéká

Dnu mohou provázet i další příznaky, jako je horečka, či nechutenství.

Léčba dnavé nemoci

Dna se léčí primárně specifickými antibiotiky. Léčba trvá obvykle 8 až 10 dní. V ojedinělých případech se nemoc může vléci i tři týdny. Občas také může docházet k recidivám dnavé nemoci. Pokud se snad dnavá nemoc přehoupne do chronického stadia, dochází k deformitám kloubů na noze, nebo i jiných částech těla, jako jsou prsty ruky, lokty, nebo Achillova šlacha, mohou být postiženy trvale i ledviny.

Jak podpořit léčbu dnavé nemoci

Důležitým krokem je změna životního stylu a úprava skladby vašeho jídelníčku. Lidé s dnavým onemocněním by se měli obloukem vyhýbat konzumaci jakéhokoliv masa, pak i tučným potravinám, popíjení alkoholu, či pojídání průmyslově zpracovaných pokrmů. Podstatné je i hodně během dne pít. Nejlépe čistou vodu, která podpoří vylučování toxinu z organismu. Prospěšné jsou rovněž jakékoliv pohybové aktivity.

Přírodní prostředky k podpoření léčby dnavé nemoci

Léčbu dny můžete podpořit jednoduše i čistě přírodními produkty. Skvěle působí například jedlá soda. Když denně vypijete sklenici vody se lžičkou rozpuštěné sody, prospěje vám to. Výborně se hodí i citronová šťáva (z jednoho citronu) v 200 ml čisté teplé vody.

Doporučuje se nápoj popíjet v ranních hodinách. Vyzkoušet můžete i jablečný ocet (jednu lžíci) ve sklenici vody. Vhodnými potravinami při dnavé nemoci jsou například: kurkuma, lněná semínka, nebo ananas, která má protizánětlivé a analgetické účinky díky obsahu bromelinu.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]