Dodržování jednoduchých pravidel pomůže snížit rychlost šíření koronaviru ve společnosti

Fotografie: Freepik

Následující pravidla nejsou žádnou velkou vědou. Značí jednoduchá opatření, která při zodpovědném dodržování umožní to, že si v době koronavirové pandemie udržíte zdraví. A nejen své, ale i lidí okolo vás. Přijměte zodpovědnost a chraňte se.

Nošení roušky a udržování sociálního odstupu

Jedno z nejjednodušších opatření, které v podstatě téměř nic nestojí a ani nebolí, je nošení roušky, která zakrývá důkladně ústa a nos. Je v podstatě jedno, zda bude z lékárny, nebo vlastnoručně ušitá látková, podstatné je mít roušku nasazenou. Značně totiž omezí kapénkám se šířit do okolí, a to ať mluvíte, či kýcháte.

Podstatné je též udržovat si od cizích lidí odstup alespoň jeden a půl metru. To platí na všech veřejných místech, jako je divadlo, kino, pošta, úřady, případně i MHD (pokud je to možné). I během procházky po venku byste se s nikým neměli někde tísnit.

Fotografie: Freepik

Mytí a dezinfekce rukou

V období zvýšeného rizika nákazy koronavirem je vhodné si mýt ruce pravidelně a častěji, než jste zvyklí. Použít byste měli mýdlo a teplou vodu. V případě, že nemáte k dispozici umyvadlo a hygienické prostředky, noste s sebou dezinfekci a ruce si často po kontaktu s rizikovými místy dezinfikujte. Zejména po dotyku madel v MHD, tlačítek u bankomatů, či dveří v nejrůznějších institucích.

Fotografie: Freepik

Nedotýkejte se obličeje a případně se nechte očkovat proti chřipce

V místech zvýšeného rizika přenosu (MHD, úřady, oblasti s vyšší kumulací lidí) se rozhodně nedotýkejte svého obličeje, pakliže jste si předtím řádně ruce neumyli a nevydezinfikovali. Náchylné jsou hlavně sliznice očí a úst, přes které může případný virus proniknout do organismu.

Odborníci také doporučují očkování proti chřipce. To sice neochrání před nákazou virem Sars-Cov-2, ale můžete tím zabránit překrývání dvou infekcí zároveň. Zejména chronicky nemocní by se měli očkovat (dialyzovaní pacienti, či ti se srdečními nemocemi).

Očkování proti černému kašli a pneumokokům

Někteří lékaři také doporučují nechat se očkovat proti černému kašli, což zaktivuje imunitu a zabrání rozvoji závažnějšího respiračního onemocnění. Ve stejném příměru pak funguje i očkování proti pneumokokům, které rovněž posílí imunitní systém a může zabránit vážnějším komplikacím v případě respirační nákazy.

Sportujte a choďte na procházky

Pohybová aktivita příznivě ovlivňuje imunitní systém. Pokud tedy aktivně sportujete, určitě u toho zůstaňte. A v případě, že pohybové aktivitě moc nedáte, zkuste začlenit do života alespoň krátké a rychlejší procházky v přírodě. Čerstvý vzduch vám prospěje, prokrvíte své tělo a utužíte kondici. Světová zdravotnická organizace doporučuje alespoň 75 minut mírné aktivity týdně.

Fotografie: Pixabay

Pečujte o svou duši a vyvarujte se stresu

Duševní pohoda také významně ovlivňuje imunitní systém, proto dělejte to, co vás baví, nezapomeňte odpočívat, pobývejte s rodinou a vytvořte si příjemný společný program. Meditujte, cvičte, malujte, poslouchejte hudbu, dělejte zkrátka cokoliv, co vás činí šťastnými.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]