Dodržování jednoduchých pravidel pomůže snížit rychlost šíření koronaviru ve společnosti

Fotografie: Freepik

Následující pravidla nejsou žádnou velkou vědou. Značí jednoduchá opatření, která při zodpovědném dodržování umožní to, že si v době koronavirové pandemie udržíte zdraví. A nejen své, ale i lidí okolo vás. Přijměte zodpovědnost a chraňte se.

Nošení roušky a udržování sociálního odstupu

Jedno z nejjednodušších opatření, které v podstatě téměř nic nestojí a ani nebolí, je nošení roušky, která zakrývá důkladně ústa a nos. Je v podstatě jedno, zda bude z lékárny, nebo vlastnoručně ušitá látková, podstatné je mít roušku nasazenou. Značně totiž omezí kapénkám se šířit do okolí, a to ať mluvíte, či kýcháte.

Podstatné je též udržovat si od cizích lidí odstup alespoň jeden a půl metru. To platí na všech veřejných místech, jako je divadlo, kino, pošta, úřady, případně i MHD (pokud je to možné). I během procházky po venku byste se s nikým neměli někde tísnit.

Fotografie: Freepik

Mytí a dezinfekce rukou

V období zvýšeného rizika nákazy koronavirem je vhodné si mýt ruce pravidelně a častěji, než jste zvyklí. Použít byste měli mýdlo a teplou vodu. V případě, že nemáte k dispozici umyvadlo a hygienické prostředky, noste s sebou dezinfekci a ruce si často po kontaktu s rizikovými místy dezinfikujte. Zejména po dotyku madel v MHD, tlačítek u bankomatů, či dveří v nejrůznějších institucích.

Fotografie: Freepik

Nedotýkejte se obličeje a případně se nechte očkovat proti chřipce

V místech zvýšeného rizika přenosu (MHD, úřady, oblasti s vyšší kumulací lidí) se rozhodně nedotýkejte svého obličeje, pakliže jste si předtím řádně ruce neumyli a nevydezinfikovali. Náchylné jsou hlavně sliznice očí a úst, přes které může případný virus proniknout do organismu.

Odborníci také doporučují očkování proti chřipce. To sice neochrání před nákazou virem Sars-Cov-2, ale můžete tím zabránit překrývání dvou infekcí zároveň. Zejména chronicky nemocní by se měli očkovat (dialyzovaní pacienti, či ti se srdečními nemocemi).

Očkování proti černému kašli a pneumokokům

Někteří lékaři také doporučují nechat se očkovat proti černému kašli, což zaktivuje imunitu a zabrání rozvoji závažnějšího respiračního onemocnění. Ve stejném příměru pak funguje i očkování proti pneumokokům, které rovněž posílí imunitní systém a může zabránit vážnějším komplikacím v případě respirační nákazy.

Sportujte a choďte na procházky

Pohybová aktivita příznivě ovlivňuje imunitní systém. Pokud tedy aktivně sportujete, určitě u toho zůstaňte. A v případě, že pohybové aktivitě moc nedáte, zkuste začlenit do života alespoň krátké a rychlejší procházky v přírodě. Čerstvý vzduch vám prospěje, prokrvíte své tělo a utužíte kondici. Světová zdravotnická organizace doporučuje alespoň 75 minut mírné aktivity týdně.

Fotografie: Pixabay

Pečujte o svou duši a vyvarujte se stresu

Duševní pohoda také významně ovlivňuje imunitní systém, proto dělejte to, co vás baví, nezapomeňte odpočívat, pobývejte s rodinou a vytvořte si příjemný společný program. Meditujte, cvičte, malujte, poslouchejte hudbu, dělejte zkrátka cokoliv, co vás činí šťastnými.