Příznaky blížící se smrti, které se mohou objevit. Takto poznáte, že vám zbývají poslední dny života

Fotografie: Depositphotos

Jednou z otázek, které trápí snad celý svět, je to, co se s námi stane, když se blíží smrt. Jedna z největších záhad, která fascinuje stejně jako děsí. Zatímco mnozí z nás mohou jen hádat pocity, které zažívá člověk směřující k smrti, odborníci začínají tušit, co se v mysli člověka může odehrávat.

Zjistili totiž, že u lidí, kteří jsou blízko smrti, se některé věci pravidelně opakují. Ukazuje se, že při pečlivém pozorování lze odhadnout, že nějaký člověk je blízko smrti. Které příznaky to jsou?

Nadměrná únava

U umírajících lidí je obvyklé, že jsou pro ně běžné činnosti každodenního života velmi obtížné. Jsou unavení, potřebují daleko více spát a ležet. Je to první příznak, který se objevuje nejen u starých lidí, ale i u mladších ročníků.

Fotografie: Freepik

Ztráta váhy

V závislosti na osobě lze pozorovat úbytek hmotnosti a snížení svalové hmoty v důsledku faktorů, jako je ztráta chuti k jídlu, nemoc nebo léčba určitými preparáty. Zatímco někteří lidé zhubnou, někteří lidé mohou působit mohutněji, ale je to spíše kvůli zadržování vody v těle. Typické jsou tedy otoky zejména v obličeji nebo v oblasti končetin.

Výrazný pokles schopnosti jíst a pít

Jelikož tělo potřebuje méně energie, člověk na konci života má menší a menší potřebu jíst nebo pít. Pozorujeme deregulaci rytmu jídel a také odpor vůči konzumaci masa, které není tak snadné strávit. Je navíc docela možné, že daná osoba bude mít potíže s polykáním. Je dobré pomoci takovému člověku třeba tak, že nakrájíme jídlo na malé kousky nebo tekutiny podáváme brčkem. Alternativy k jídlu vyžadujícímu žvýkání lze nalézt v produktech, jako je jogurt nebo polévka, které jsou také snadné na trávení.

Fotografie: Freepik

Horší regulace teploty

Umírající člověk bude bojovat se sníženou schopnosti jeho těla regulovat změny teploty. Abyste jim pomohli regulovat teplotu, můžete jim otevřít okno nebo použít přikrývky.

Dušnost

Příznaky dušnosti se mohou objevit u nemocných lidí, ale mohou se objevit také během jejich posledních okamžiků. Výsledkem je, že se často budou cítit neschopni se pořádně nadechnout, nebo budou popadat dech i při sebemenší námaze. Pomoci může klidné hluboké dýchání, dokořán otevřená okna a dostatek odpočinku.

Močové a střevní problémy

U některých lidí na konci života je možné, že rozšířené svaly ztěžují kontrolu jejich střevního systému a močového měchýře. Je vhodné používat různé ochranné pomůcky, které zabrání nepříjemným nehodám.

Fotografie: Freepik

Bolest

Bolest, která se může objevit na konci života, lze zvládnout náležitou podporou a léčbou. Před koncem není nutné trpět, existuje celá řada metod, které jsou zcela bezpečné a snadné. O možnostech se poraďte se svým lékařem.

Tendence hlasitě dýchat

Dýchací potíže mohou nastat, když tělo vytváří hlen v dýchacích cestách. Umírající proto bude hlasitě dýchat, zejména během posledních okamžiků svého života. Pokud má váš blízký tyto příznaky, pomozte mu změnit polohu – na zádech se mu nebude dýchat dobře.

Zdroj: MarieCurie

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]