Nejčastější příznaky mrtvice, které vás mohou potkat a nevyplácí se je ignorovat

Mrtvice je zásadní zdravotní problém, o kterém jste určitě už někdy slyšeli. Jistě víte, že se jedná o vážnou zdravotní komplikaci, která mnohdy končí smrtí, není-li včas a dobře rozpoznána.

Velmi často postihuje mrtvice ženy středního věku. Muži tak ohrožení nejsou, nicméně by to rozhodně nemělo znamenat, že jsou úplně mimo ohrožení. Mrtvice vzniká překážkou v cévách, které zásobují mozek kyslíkem a živinami. Pokud se do mozku kyslík a živiny nedostanou, může dojít k mozkovému infarktu nebo mozkové příhodě, která může mít nevratné následky. Z toho důvodu by si měly ženy dát pozor na tyto příznaky.

Příznaky spojené s věkem

Příznaky, které se mohou u žen projevit s postupem věku, bývají nejčastěji spojené s: cukrovkou, vysokým krevním tlakem, nedostatkem fyzické aktivity, kardiovaskulárním onemocněním, vysokým cholesterolem, nadváhou, užíváním léků, kouřením, alkoholem, depresemi nebo migrénou.

Velmi časté příznaky u žen

Častými příznaky cévní mozkové příhody jsou: změny vidění, těžká bolest hlavy bez udání důvodu, závratě, slabost, ztráta kontroly nad tělem, zmatek, halucinace, špatné dýchání, mdloby, křečovité bolesti, změny v chování. Pokud byste u sebe zpozorovala některý z těchto příznaků, ihned zavolejte sanitku a zachraňte si život: paralytické účinky, náhlé oslabení končetin, poruchy řeči a silnou slabost.

Možnosti ochrany

Abyste snížili šance na mrtvici, je vhodné dělat následující činnosti a věci: zjistěte si více o cukrovce, cvičte každý den aspoň 20 minut, pozorujte změny svého chování, udržujte si normální tělesnou hmotnost, měřte si pravidelně krevní tlak, snažte se o normální hladinu cholesterolu, zvládejte stres a spěte denně nejméně 7 až 8 hodin.

V případě, že by se u vás začaly objevovat některé z výše uvedených příznaků pravidelně, rozhodně neváhejte navštívit svého lékaře. Včasným zásahem si můžete zachránit život a ubránit se nepříjemnostem v budoucnu.

Fotografie: Pixabay, Shutterstock