Jóga není dobrá jen pro tělo, ale i duševní zdraví! Zejména pro bipolární jedince, pomáhá s chronickou bolestí a zvyšuje hladinu GABA v mozku

Jóga má mnoho zdravotních výhod a nejde o žádné nové a moderní cvičení. Spíš je to tak, že se člověk vrací k tomu, co je ověřené a funkční. Mimo to, že si člověk protáhne tělo, působí jóga i na lidskou psychiku a má úžasnou schopnost měnit chemii mozku. Tato forma cvičení ovlivňuje toleranci k bolesti (neboť některými ásanami se musí člověk doslova prodýchat) a snižuje úzkost a depresi.

Jóga proti úzkosti a depresi

Kyselina gama-aminobutryová (GABA) je součást mozku, která potlačuje nervové aktivity a je někdy nazývána „vychlazovacím“ neurotransmiterem těla. U člověka je GABA přímo odpovědná za regulaci svalového tonu. Má uklidňující účinek (asi, jako když člověk pozře alkohol) ale bez vedlejších účinků. Jóga zvyšuje hladinu GABA v mozku, proto se toto cvičení používá i jako přírodní lék na úzkost. Pravidelná cvičení jógy pomohou lidem od úzkosti, záchvatů, nespavosti a touze sáhnout po něčem, co přináší chvilkovou úlevu (alkohol, drogy).

Pomáhá s chronickou bolestí

I různé typy bolestí souvisí s činností mozku. Jak jsme již uvedli, jóga mění chemické reakce v mozku, čímž se podílí také na tom, že pomáhá zmírnit nebo zcela odstranit některé druhy bolesti. Při cvičení jógy se můžete setkat s tím, že vás učitel zarazí, když je některá pozice příliš bolestivá/nekomfortní.

Ovšem určitý typ tahu či tlaku je přirozený a každý se musí naučit poslouchat své tělo a nepřekračovat určitý práh bolesti. Některými ásanami se však doslova musíte prodýchat, než napětí povolí a tělo vás pustí dál. Ásany jsou tak něco, jako očistec na cestě za osvícením. Tímto vlastně posunujete práh bolesti. Jóga společně s meditací přináší úlevu lidem s chronickými bolestmi.

Bipolární porucha

Bylo zjištěno, že jóga pomáhá zvládnout bipolární poruchu. Drtivá většina pacientů, jež podstoupila dobrovolně tento výzkum potvrdila, že jóga ovlivnila pozitivním způsobem jejich životy. Studie byla publikována v časopise Journal of Psychiatric Practice.

Některé ásany působí přímo na mozek

Některé ásany (jako například pes hlavou dolů) a jiné podobné uvolňují, pomáhají se zbavovat stresu a zvyšují funkci mozku, jelikož dochází k prokrvování. 20 minut jógy denně údajně pomáhá zlepšit kognitivní funkce, které jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky. Zlepšuje se koncentrace, soustředění.

Aby také ne, některé ásany bez soustředění ani neprovedete. Pokud jste někdy jógu cvičili, určitě jste zaznamenali pocit štěstí, spokojenosti, větší vnitřní síly a zlepšení nálady. A jestli jste ještě jógu necvičili, zkuste to – vřele doporučuji a potvrzuji pravdivost pozitivních přínosů na zdraví.

Obrázky: pixabay