Urputný kašel dokáže znepříjemnit život. Podpořte jeho léčbu přírodními prostředky

Fotografie: Freepik

Kašel bývá projevem celé řady respiračních onemocnění. Pokud je dlouhodobý a urputný, může dotyčného poměrně dost vyčerpat. Abyste podpořili svou rekonvalescenci, můžete do své léčby včlenit i jisté přírodní produkty, které velmi dobře zafungují. Inspirujte se následujícími tipy.

Přírodní produkty, které zaberou při léčbě kašle

Vyzkoušejte sílu přírody následovně:

  • Kombinace červené řepy a cukru: z těchto svou surovin si můžete vyrobit snadno a rychle přírodní sirup na kašel. Řepu oloupejte, nakrájejte na menší kusy a rozprostřete na plech. Pak ji posypejte ideálně třtinovým cukrem a pečte pozvolna asi dvě hodiny. Až se zelenina upeče, vložte ji do odšťavňovače a vymačkejte všechnu šťávu. Sirup konzumujte 3x až 4x denně před jídlem + před spaním v množství 2 malých lžiček.
  • Hruškový čaj: k léčení kašle je skvělý i čaj ze sušených hrušek. Ten si vyrobíte tak, že ve vodě svaříte sušené hrušky po dobu 20 minut a poté odvar popíjíte v množství 100 mililitrů 4x denně.
  • Brusinkový džus: perfektní je proti kašli i džus či šťáva z brusinek, tu ochuťte medem a konzumujte několikrát denně jednu lžíci.
Fotografie: Pixabay

Blahodárné budou i inhalace a obklady

K uvolnění dýchacích cest, a tudíž i k léčbě kašle přispějí i inhalace vonnými oleji. Směs si připravte z jedné velké lžíce eukalyptového olejíčku, jedné lžíce sušených květů měsíčku, jedné lžíce kořene lékořice a 200 mililitrů vroucí vody.

Nechte louhovat asi pět minut v menším hrnci, pak si přes hlavu přehoďte ručník a inhalujte aromatickou léčivou páru. Skvěle pomůže i obklad na hrudník, který zhotovíte z jedné lžíce mouky, jedné lžíce mleté hořčice, jedné lžíce slunečnicového oleje, jedné lžíce medu a jedné lžíce vodky.

Všechny ingredience dobře promíchejte v míse a do směsi důkladně namočte gázu. Tu pokládejte na hrudník, obalte nylonem, šátkem a nechte působit.

Fotografie: Freepik

Další skvělá přírodní léčiva proti kašli

A na závěr zde pro vás máme ještě několik receptů, díky kterým připravíte léčivé směsi proti kašli:

  • Banánový výluh: banány jsou skvělé nejen samotné, efektivní budou i při léčbě kašle. Na přípravu výluhu si připravte pyré z dvou zralých banánů a 200 mililitrů vroucí vody. Dobře promíchejte a před konzumací oslaďte medem.
  • Med s mlékem: tato kombinace je oblíbená zejména pro ty jedince, kteří mají problémy se spánkem. Pomůže ale i proto kašli. Med rozpusťte v teplém mléku a popíjejte tekutinu asi 3x denně. Do směsi je možné přidat i čerstvě vymačkanou šťávu z mrkví či ředkviček.
  • Česnek a borůvky: seč se zdá tato směs podivná, je opravdu účinná. Promíchejte lisovaný česnek, borůvky a med v poměru 1:2:3. Hmotu pak konzumujte v množství jedné malé lžičky 4x až 5x denně.
  • Dětská jablíčková směs s cibulí: v poměru 1:1:1 si nastrouhejte do mísy jablka, mrkev a cibuli. Do ovoce a zeleniny přidejte dvě velké lžíce medu, promíchejte a podávejte dětem, které trápí kašel 4x až 5x denně 1 lžičku.
Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]