Vše, co je dobré vědět o vakcíně Pfizer proti Covid-19, včetně jejích vedlejších účinků

Fotografie: Freepik

Společnost Pfizer začala dodávat první dávky vakcín proti onemocnění COVID-19, čímž završila měsíce očekávání, vývoje, klinických studií a regulačních přezkumů. Vakcína Comirnaty společností Pfizer a BioNTech je považována za účinnou a bezpečnou a podává se ve dvou dávkách v rozestupu tří týdnů.

První i druhá várka vakcíny už dorazila do České republiky, další budou následovat. Nejprve budou očkování senioři a zdravotníci. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky, které se ve spojitosti s očkováním objevují.

Bezpečnost rychle vyvinuté vakcíny a možnost alergické reakce

Přísné klinické studie nezjistily žádné okolnosti, ze kterých by vyplývaly obavy o bezpečnost, a to navzdory zrychlené výrobě. Byly pozorovány desítky tisíc lidí po dobu dvou měsíců od doby podání druhé dávky.

Fotografie: Freepik

Rychlý vývoj vakcíny byl výsledkem přímého financování, které poskytla federální vláda, takže při ověřování její bezpečnosti nedošlo k žádným zkratkám. „Nic nebylo provedeno jinak než při testování jiných léčiv, ale přímé financování celý proces velmi uspíšilo,“ říká G. Gronvall, docent na Fakultě veřejného zdraví Johna Hopkinse.

Pokud jde o vedlejší účinky, existuje poměrně malá šance, že vakcína může u některých lidí vyvolat alergickou reakci do hodiny od provedení očkování, uvádí FDA. Takové reakce budou ale pravděpodobně mírné a nebudou život ohrožující.

Výzkumníci tvrdí, že závažné reakce na vakcínu jsou „velmi vzácné“. Pracovníci společnosti Pfizer potvrdili, že v klinickém hodnocení bezpečnosti a účinnosti zahrnujícího téměř 44 000 účastníků nebyly zaznamenány žádné případy závažných alergických reakcí. Od zahájení vakcínového programu Pfizer bylo v USA hlášeno šest závažných alergických reakcí z 272 001 podaných dávek.

Další nežádoucí účinky vakcíny Comirnaty: časté, ale ne závažné

Jako každé jiné očkování, i vakcína Comirnaty s sebou přináší riziko vedlejších účinků. V klinické studii zahrnující přibližně 44 000 lidí se objevovaly nežádoucí účinky, jako například bolest a tlak v místě vpichu, únava, bolesti hlavy, zimnice, horečka a bolesti kloubů a svalů. Všechny jsou popsány jako dočasné nebo přechodné. Příznaky byly obvykle mírné nebo středně závažné a vyskytovaly se častěji po druhé dávce.

„Lidé by také měli vědět, že méně závažné nežádoucí účinky jsou u této vakcíny docela běžné,“ říká Gronvall. „Mnoho lidí může trpět únavou, mohou mít nízkou horečku a bolest hlavy… a všechny tyto reakce jsou normální, je výsledek toho, že se vaše tělo připravuje na to, aby dokázalo bojovat s COVID. “ Zajímavé je, že starší lidé mívají méně nežádoucích účinků než lidé v rozmezí 18 až 55 let, pravděpodobně proto, že mladší lidé mají aktivnější imunitní systém.

Jak účinná je vakcína a jak bývá snášená?

Podle výsledků publikovaných v The New England Journal of Medicine se ukázalo, že vakcína je účinná v 95 % případů prevence proti COVID-19. To je více než dvojnásobná účinnost očkování proti chřipce, které obvykle přináší 40% účinnost.

Klinická data také naznačují, že vakcína může zabránit onemocnění COVID-19 již po samotné první dávce, a to s 52% mírou účinnosti. Vakcína bývá obecně dobře snášena, nežádoucí účinky samozřejmě má, ale u naprosté většiny očkovaných byly málo závažné a pouze dočasné.

Fotografie: Freepik

Existují rizika spojená s vakcínami vyrobenými z genetického materiálu zvaného mRNA?

Vůbec ne, říkají odborníci. Vakcína Pfizer používá fragment genetického materiálu zvaného messenger RNA (zkráceně mRNA) který neobsahuje samotný virus, ale spíše genetický kód spojený s koronavirem, který spouští imunitní reakci těla, aby s ním bojovala. MRNA v podstatě učí lidské buňky vyrábět něco, co se podobá takzvanému spike proteinu nacházejícímu se na povrchu koronaviru. To vede k přirozené obranyschopnosti těla, aby ho zničilo, pokud je očkovaná osoba později vystavena skutečnému viru.

mRNA je velice choulostivá. „Takže jakmile se dostane do vašich buněk, vytvoří se z něj bílkovina a mRNA se rychle rozloží.“ Říká G. Gronvall. Vakcíny mRNA jsou relativně nové, ale existují už roky a byly shledány bezpečnými. Vakcína nás tedy nemůže nakazit virem, nemůže ovlivnit naši DNA, interagovat s ní nebo jakkoli změnit naše geny.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]