Citron může ovlivnit zdraví více, než si většina lidí myslí. Dokonce pomáhá i při hubnutí

Fotografie: Freepik

Kvůli specificky kyselé chuti jsou citrony v běžné kuchyni často opomíjeny, přestože právě šťáva z nich dokáže zvýraznit leckterý pokrm. Pravidelná konzumace nebo aplikace šťávy z citronu i citronové dužiny nebo slupky však může být pro tělo prospěšná.

Citrony jsou exotickým ovocem, které lze však poměrně dobře dopěstovat také v našich podmínkách. Obsahují řadu vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro lidské tělo a díky jejich koncentraci, která dodává citronu jeho velmi kyselou chuť, ale také umožňuje jejich konzumaci v poměrně malém množství ovoce. A kde všude může být pravidelná konzumace citronu prospěšná?

Fotografie: Freepik

Citron jako prostředek péče o pokožku

Zevní použití citronové šťávy může být pro vaši pokožku velmi účinné, zvláště trpíte-li výraznějším zanášením nečistotami nebo nedokonalostmi pleti. V minulosti se dokonce právě zředěná citronová šťáva používala jako čistící voda, která byla postupně nahrazena jinými přípravky.

Citron je také velmi účinný v případě, že si pokožku spálíte na sluníčku, jelikož pokožku uklidní a vybělí, a pomáhá také odstraňovat pigmentové skvrny. V kosmetice se v současné době aplikují především výtažky z citronu (citronový olej), který se míchá s kokosovým mlékem nebo máslem, vitamínem E a dalšími éterickými oleji. Tako vyrobené kosmetické přípravky pomáhají pleť zjemňovat a sjednocovat.

Fotografie: Freepik

Pravidelná konzumace citronu

Kromě zevního použití je citron také prospěšný jako potravina. Může vám pomoci především v případě, že:

  • vás trápí kašel
  • chcete zhubnout

Citron proti kašli

Zejména v zimních měsících může být citron prospěšný jako zdroj důležitých vitamínů. Trápí-li vás kašel, připravte si teplou pastu z citronové šťávy (3 polévkové lžíce), kokosového oleje (2 polévkové lžíce) a medu (1/4 hrnku). Pastu je nutné konzumovat vždy ohřátou, uleví vašemu krku a zastaví kašel.

Fotografie: Freepik

Citron jako prostředek na hubnutí

Obecnou fámou je, že citron pomáhá vázat tuky a pití vody s citronovou šťávou přímo ovlivňuje hmotnost. Ve skutečnosti je ovšem tento nápoj prospěšný díky výborné chuti a vylehčení vody, kterými se dobře nahrazují sladké nápoje.

Citron při artritických bolestech

Pro úlevu při artritických bolestech se používá olej připravený ze slupky dvou citronů a eukalyptových listů, které se nechají marinovat dva týdny v olivovém oleji. Po dvou týdnech se olej nanáší na bolestivé klouby a nechává se působit přes noc.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]