Prostudoval více než 5 000 případů blízké smrti. Teď už nemá pochybnosti o životě po smrti

Fotografie: Dr nilay singh shinde / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jeffrey Long je onkolog z Kentucky a také zakladatel Nadace pro výzkum zkušeností blízké smrti. Sám uvádí, že studium tohoto fenoménu ho udělalo i lepším lékařem.

Před 37 lety byl rezidentem, který se učil léčit rakovinu pomocí radiace. Byly to dny před internetem, takže studoval v knihovně. Jednoho dne v obrovském svazku narazil na heslo zkušenost blízké smrti. To ho naprosto vykolejilo, protože veškeré jeho předchozí vzdělání stálo na tom, že je člověk živý, nebo mrtvý. Neexistovalo nic mezi. Najednou ale četl, jak kardiolog popisuje pacienty, kteří zemřeli, aby se pak vrátili opět k životu. A ještě o svém zážitku vyprávěli.

Zkušenosti mají podobné rysy

Od té doby ho tento jev zcela pohltil. Osobně popisuje takovou zkušenost jako někoho, kdo je klinicky mrtvý, případně v kómatu. Nemá puls, má ale živou zkušenost toho, co viděl, slyšel, cítil a jak interagoval s dalšími bytostmi. Zjištění těchto skutečností Longovi radikálně změnilo pohled na vesmír. Když dokončil studium, založil nadaci pro zkoumání tohoto jevu. Začal také sbírat zkušenosti lidí, kteří NDE (z anglického near-death experience) zažili, a porovnávat je z lékařského hlediska.

Názory si tak dělal čistě na základě důkazů a vstupoval do toho jako skeptik. Čelil ovšem obrovskému tlaku kvůli důkazům, které ho vedly k jistotě ohledně existence posmrtného života. Neexistují dvě zcela stejné NDE. Jakmile jich ale prozkoumal tisíce, viděl jasný vzorec událostí, jež se objevují ve zcela přesném pořadí. Asi 45 % lidí s NDE hlásilo zkušenost pobytu mimo vlastní tělo. Když k tomu došlo, jejich vědomí se oddělilo od fyzického těla.

Stal se lepším lékařem

Popisované zkušenosti jako jasné světlo, tunel nebo milovaní příbuzní zní jako hrozné klišé. Long však věří, že se tyto popisy staly kulturně univerzálním rysem, protože jsou pravdivé. Pracoval dokonce se skupinou dětí ve věku méně než 5 let, které měly NDE. Jejich popis se shodoval s tím, co uváděli dospělí. Kromě ní existuje ještě strach blízké smrti. Jde o pocit bezprostředního ohrožení života konkrétního člověka, anglicky FDE (fear death experience).

Paní, která přežila klinickou smrt, prozradila, co je „na druhé straně“. Tohle čeká každého z nás

Ačkoli je Long vášnivým badatelem NDE, jeho práce se stále točí kolem pomoci pacientům s rakovinou. O svém výzkumu jim neříká. Přesto z něj tento projekt během let udělal mnohem soucitnějšího a také milujícího lékaře. Je totiž schopen jim lépe čelit a zvýšit jejich vášeň i odvahu. „Mým cílem je pomoci jim k tomu, aby své dny tady na Zemi strávily zdravěji. Ale pevně věřím, že až zemřou, bude to v míru a pokoji, který si zaslouží.“

Zdroj: Insider

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*