Neignorujte barvu svojí moči, může hodně prozradit o aktuálním zdravotním stavu a odhalit řadu nemocí

Fotografie: Pixabay

To, že po vás doktoři občas chtějí ranní moč, se děje z docela důležitého důvodu. Z moči se toho totiž dá hodně zjistit, prozrazuje lékař Gerhard Whitworth.

Pravděpodobně nejspíš nevěnujete velkou pozornost tomu, jak vypadá vaše moč, ale věděli jste, že právě moč ukazuje, jak je na tom vaše zdraví? Barva vaší moči vám například může napovědět, jestli vašemu tělu něco chybí, a dokonce vám dokáže říci, jestli netrpíte nějakou závažnou nemocí. Měli byste této tekutině věnovat více pozornosti.

Úplně průhledná moč

Všichni víme, že dodržování pitného režimu je velice důležité. Ale i tak by vaše moč měla mít aspoň lehce nažloutlou barvu. Úplně průhledná moč znamená, že pijete až moc a z vašeho těla se vyplavuje pouze vámi vypitá voda.

Fotografie: Freepik

Žlutá barva moči

Žlutá moč může být úplně normální, ale také může znamenat, že byste měli přes den vypít o trošku více vody. Ráno může být barva moči více žlutá než obvykle. To se děje kvůli tomu, že jste už delší dobu nic nevypili, například v noci, když spíte.

Fotografie: Pixabay

Barva jako med

Pokud jste zaznamenali, že vaše moč má v průběhu dne barvu podobnou medu, nemusíte panikařit. Zkuste začít pít mnohem více vody a uvidíte, že se to během několika dnů spraví.

Hnědá díky stravě

Pokud je vaše moč hnědá, může to být kvůli tomu, co jste snědli. Například červené fazole, rebarbora nebo nějaké léky způsobují tuhle barvu moči. Měli byste ale myslet na to, že taková barva může signalizovat problém s játry kvůli nedostatku tekutin. Pokud pijete dostatek vody a barva moči je stále hnědá, raději navštivte lékaře.

Fotografie: Unsplash

Při červené barvě zpozorněte

Červená moč může být způsobena mnoha věcmi. Může k tomu dojít, pokud jste přes den snědli například červenou řepu nebo borůvky. Jestli jste však nic z toho nejedli, může se jednat o vážný problém a měli byste rychle navštívit svého lékaře.

Zdroj: Healthline