Toto je 7 věcí, které se vám barva moči snaží sdělit o vašem zdraví. Dejte na to pozor

Barva moči dokáže o vašem zdraví říct opravdu hodně věcí. Čas od času byste ji měli zkontrolovat.

Ano, může to znít divně, ale pokaždé, když jdete na toaletu, máte možnost dozvědět se více o svém zdraví. Podle barvy moči totiž poznáte, jestli vaše tělo funguje dobře, nebo jestli je čas navštívit lékaře. Ano, je to opravdu takto jednoduché a nyní se dozvíte, co jaká barva může říct o vašem zdraví.

Oranžová barva

Některé protizánětlivé, chemoterapeutické a laxativní léky mohou také zbarvit moč tímto způsobem. Tento odstín ale může způsobit i nadměrné množství vitamínu B12. Pokud ale nic z toho nemáte, může to být z důvodu:

  • Dehydratace – Pijte více vody, protože oranžově zbarvená moč je velmi koncentrovaná. Během chvíle bude barva vaší moči průhlednější.
  • Onemocnění jater – Zkontrolujte si i oči. Pokud také vidíte zažloutnutí bělma, je velká šance, že vaše játra nefungují správně. Okamžitě vyhledejte lékaře.
Fotografie: Canva

Růžová až načervenalá barva

Pokud je vaše moč růžová, je to silný varovný signál, že je čas navštívit lékaře. Ale nebojte, ne ve všech případech. Tento odstín totiž mohou způsobit určité potraviny a léky.

  • Ostružiny, řepa, rebarbora – Barvy těchto potravin se vylučují močí, takže pokud jste některou z nich jedli, nemusíte mít strach.
  • Antibiotika
Fotografie: Canva
  • Krev v moči – Příčinou může být také infekce močových cest, krevní onemocnění, rakovinný či nezhoubný nádor, žlučové kameny nebo ledvinové kameny. Pokud v moči uvidíte krevní sraženiny, okamžitě vyhledejte lékař

Zelená a nebo modrá barva

Toto zabarvení moči je velmi vzácné, ale objevit se může. Pokud se u vás objevilo, může to být z těchto důvodů:

  • Uměle přibarvená jídla – toto zbarvení za pár dní zmizí.
  • Některé léky – Pokud se u Vás toto objeví a užíváte léky, přečtěte si seznam možných nežádoucích účinků.
  • Kdy k lékaři – Pokud se u vás toto zabarvení objeví a není to z výše uvedených důvodů, měli byste se jít domluvit za vaším lékařem. Zelená moč totiž může být příznakem infekce močových cest způsobené bakterií pseudomonas.

Hnědá barva

Může to být také známka dehydratace. Pokud se nahnědlá barva moči nezmění ani po vypití velkého množství tekutin, navštivte lékaře, protože se může jednat o problém s játry. Pokud je provázena bolestmi břicha, vyrážkami, záchvaty, jde pravděpodobně o genetický problém. Raději navštivte lékaře.

Zpěněná moč

Zpěněná moč může být zcela přirozená, sem tam se to zkrátka stává. Může to být způsobeno i rychlostí moči. Ale pokud to přetrvává, je lepší se poradit s lékařem. Může ukazovat na bílkovinu v moči, což vyžaduje odborné vyšetření, ale také to může být způsobeno problémem s ledvinami.

Fotografie: Canva

Průhledná moč

Pokud vaše moč nemá žádnou barvu, je to tím, že pijete příliš mnoho tekutin. Ale může být také způsobena s vážnými nebezpečími, z nichž nejdůležitější je, že se z těla uvolňují cenné soli. Snižte spotřebu vody na zdravou úroveň.

Světle žlutá, jasně žlutá, tmavě žlutá

Tyto barvy jsou barvy zdravé moči. Pokud je uvidíte, nemáte se čeho obávat. Světle žlutá je nejideálnější, ukazuje, že vaše hydratace je na perfektní úrovni. Mějte na paměti, že pokud vypadá jako limonáda, není se čeho obávat.