Varovné příznaky rakoviny konečníku, nad nimiž byste neměli mávnout rukou. Jejich včasné zachycení může zachránit život

Fotografie: Depositphotos

Rakovina konečníku patří k těm vzácnějším typům rakoviny, ovšem dokáže být stejně zákeřná a smrtící. Její varovné příznaky byste neměli ignorovat.

O problémech, které jsou lokalizované v oblasti intimních partií, je vždy o něco těžší hovořit. Někdo se za ně může stydět, jinému mohou připadat jako tabu. Pravdou nicméně zůstává, že pokud pojmete jakékoliv podezření, je vždy lepší vyhledat lékaře a váš zdravotní stav s ním zkonzultovat. Často tím předejdete nepříjemným komplikacím či fatálním důsledkům svého (možného) onemocnění. Jednou z chorob, s níž máte potíže se svěřit, je rakovina konečníku. Zjistěte, jaké jsou její příznaky a proč byste je neměli podceňovat. Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Rakovina konečníku je v tuzemsku vcelku rozšířená

Dalším z řady onemocnění, která se označují jako civilizační, je rakovina konečníku. Celosvětově tvoří něco kolem 3 % z celkového počtu výskytů různých typů rakoviny. Ovšem Česká republika se dlouhodobě umisťuje na nejvyšším stupni pomyslného žebříčku četnosti jejího výskytu, což ji v tuzemsku činí jak rozšířenější, tak obávanější. Rakovina konečníku nejčastěji vzniká nezdravým životním stylem nebo se rozvíjí na základě genetických predispozic jedince.

V počátečních stádiích můžete tuto nemoc vcelku lehce přehlédnout, nebo její příznaky zaměnit za častější hemoroidy. Odborníci proto vyzývají všechny, kdo některý z příznaků pocítí, aby ho nepodceňoval a raději navštívil lékaře.

Toto nepříjemné onemocnění se projevuje přítomností krve či hlenu ve stolici, nenadálým úbytkem tělesné hmotnosti bez zjevné příčiny, pocity tělesné slabosti a omdléváním, častou „tupou“ bolestí v břiše, infekcemi a svěděním konečníku, falešným nutkáním k vyprázdnění či průjmem a zácpou.

Fotografie: Depositphotos

Kdo je nejvíce ohrožen a lze nemoci předejít?

Podle provedených výzkumů jsou ohroženou skupinou lidé starší 50 let, přičemž třikrát častěji toto onemocnění postihuje ženy. Mezi rizikové faktory poté patří nadváha, aktivní kouření, nedostatečná konzumace vlákniny a vitamínu C, přílišná konzumace tučných a smažených jídel, uzenin a masa a rovněž nadmíra alkoholu. Jestliže lékař diagnostikuje rakovinu za pomoci celé řady vyšetření včas, léčba probíhá chirurgicky, kdy je nádor odstraněn. Následuje chemoterapie, biologická léčba a radioterapie.

Jestliže se obáváte, že by se u vás kolorektální karcinom mohl časem projevit, můžete učinit nějaké kroky, které by mohly vést k jeho prevenci. Jelikož se jedná o civilizační onemocnění, tak byste měli zvolit zejména správnou životosprávu – snížit příjem uzenin, tučného a červeného masa a do svého jídelníčku zařadit syrovou zeleninu. Abyste podpořili přirozený pohyb střev, doporučuje se pravidelná fyzická aktivita. Důležité jsou rovněž preventivní prohlídky u lékaře, pokud jste překročili hranici 50 let věku.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]