Jazyk jako indikátor zdravotního stavu umí odhalit celou řadu nemocí

Fotografie: Unsplash

Některé projevy vašeho těla mohou ukazovat na chronická či akutní onemocnění, některé se mohou objevit i na jazyku a v ústech.

Ženy budou pravděpodobně dobře vědět, že akné může být projevem hormonální nerovnováhy. Podobně se na těle ukazuje více příznaků nejrůznějších nemocí, které se přitom mohou objevovat na úplně jiné části těla, než již postihla infekce. Jedním z indikátorů řady zdravotních potíží je jazyk, na němž se mohou objevit některé indikátory. V ústech se vám přitom projeví i to, že máte potíže v oblasti pánve.

Fotografie: Freepik

Můžete takto odhalit nesprávnou funkci orgánů

Ač se vám to nemusí na první pohled zdát, bývá jazyk spojen s řadou jiných orgánů v těle. Měli byste si proto všímat jakékoliv změny v barvě, struktuře a vnímat bolest v něm. Například nezdravé zarudnutí jazyka od špičky doprostřed může signalizovat zánět jater, který ohrožuje jeho správnou funkci. Mimo to zase lehce namodralé zbarvení může upozorňovat na blížící se infarkt několik hodin před tím, než pocítíte bolest na hrudi.

Fotografie: Unsplash

I jiná zbarvení mohou odrážet váš současný zdravotní stav, bude se však mimo akutní případy jednat o dlouhodobější stav. Například pokrytí jazyka vrstvou hnědého povlaku ukazuje na dlouhodobější otravu alkoholem. Pokud je však potah bezbarvý nebo bílý, upozorňuje vás nejspíše na infekci či plíseň. Stejně tak může signalizovat slábnoucí imunitu, což je známka pro to, abyste začali jíst více ovoce.

Krom zvláštního zbarvení si všímejte i povrchu

Někdy se ve vašich ústech může nepříznivě změnit pH, což bude mít za následek vznik jiné struktury jazyka. Povrch tak bude při zvýšené kyselosti hrubější, zatímco snížená se projeví naopak hladkostí jazyka. Na hrubém povrchu se však mohou vytvářet nepatrné ranky, které se následně začnou zaněcovat. Měli byste proto zjistit, co stojí za kyselým prostředím v ústech a pokusit se to napravit.

Fotografie: Freepik

Mimo již zmíněné potíže se občas může objevit i otok jazyka, který odkazuje stejně jako zarudnutí na onemocnění jater. Pokud je však zčervenání doprovázeno lehkým tlakem a pocitem nepohodlí, nejspíše budete mít potíže ve spodní části těla. Tyto příznaky totiž odkazují na zdravotní komplikace v oblasti močových cest a rozmnožovacího ústrojí, což by mohlo mít v důsledku daleko horší následky.

Všímejte si bolesti

Dalším nezanedbatelným projevem řady nemocí je pocit bolesti jazyka. Pokud se objevuje v jeho střední části, nejspíše bude odkazovat na komplikace s plícemi a dýchacím ústrojím. Tato bolest bude vystupovat od středu ke krajům a může být jak slabší, tak i silnější. Nenechávejte však ani jeden z výše zmíněných příznaků bez povšimnutí a jestli se některý z nich na vás projeví, věnujte jim zvýšenou pozornost.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]